• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
22°Bratislava

Tropická búrka Gabrielle si na Novom Zélande vyžiadala tri obete

  • 6:31 15.02.2023
  • Auckland
Tropická búrka Gabrielle si na Novom Zélande vyžiadala tri obete

Tropická cyklóna Gabrielle si na Novom Zélande vyžiadala tri obete. Oznámili to v stredu tamojšie úrady, pričom varovali, že napriek tomu, že cez krajinu prešla už najhoršia časť búrky, stále hrozí nebezpečenstvo. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Jedno telo sa našlo na západe Aucklandu v oblasti, kde bolo počas búrky nahlásené zmiznutie dvoch hasičov. Jedného z nich sa neskôr podarilo nájsť a bol prevezený do nemocnice.

Nájdené pozostatky je potrebné ešte identifikovať, no novozélandský minister pre mimoriadne situácie Kieran McAnulty už vyjadril úprimnú sústrasť rodine, komunite a všetkým dobrovoľníkom a príslušníkom záchranných služieb.

Ďalšie dve telá sa našli v regióne Hawke's Bay, ktorý cyklóna ťažko zasiahla. Jedna z týchto obetí zahynula, keď jej dom poškodil zosuv pôdy, a okolnosti smrti druhej obete ešte nie sú známe. „Nanešťastie sme stratili dva životy, oba v Hawke's Bay,“ uviedol McAnulty.

Tropická búrka zanechala škody predovšetkým na severe Nového Zélandu, pričom vládu znepokojuje najmä situácia v Hawke's Bay. „Nemáme o nich dosť vedomostí. S niektorými oblasťami už niekoľko dní nedokážeme komunikovať a vieme, že je tam nedostatok potravín a vody,“ povedal McAnulty.

Zároveň poukázal na prácu záchranárov a príslušníkov armády, ktorí zachránili zo striech v Hawke's Bay už asi 300 ľudí. Na strechu jednej z väčších budov, sa pritom pre záplavy uchýlilo až 60 ľudí.

Podľa ministra muselo svoje domovy pre búrky opustiť už asi 10.500 ľudí a bez elektrickej energie je stále asi 140.000 ľudí, aj keď úrady už postupne jej dodávky obnovujú. „Je to veľká katastrofa a postihnutým oblastiam potrvá týždňe, kým sa zotavia,“ uviedol McAnulty.

Na Severnom ostrove, ktorý búrka postihla najviac, žijú viac ako tri štvrtiny z piatich miliónov obyvateľov Nového Zélanadu.

Novozélandská vláda vyhlásila v utorok v krajine celoštátny stav núdze pre vyčíňanie tejto tropickej cyklóny. Je to iba tretíkrát, čo bol na Novom Zélande takýto stav vyhlásený celoštátny stav núdze.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

DNES - 14:39Zahraničné

Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

DNES - 13:55Zahraničné

Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

DNES - 13:14Zahraničné

Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

DNES - 13:11Zahraničné

Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.