Polícia varuje pred podvodmi: Za žiadnych okolností neposkytujte tieto údaje

Ľudia by za žiadnych okolností nemali poskytovať údaje z platobnej karty, ako je číslo karty, údaj o jej platnosti a číslo CVV.
Upozorňuje na to polícia Bratislavského kraja na sociálnej sieti s niekoľkými prípadmi krádeže cez internet a telefón. Cieľom niektorých volaní a internetovej komunikácie je podľa policajtov iba získať a vylákať od ľudí peniaze.
„Buďte obozretní, nedôverujte neznámym osobám, ktoré vás telefonicky alebo elektronickou formou kontaktujú, požadujú vaše údaje k bankovým službám či vás tlačia do úkonov, ktoré nie sú podľa vás v poriadku,“ uviedli policajti. Dodali, aby sa ľudia poradili, pýtali sa známych, pracovníkov v bankách alebo na iných úradoch a miestach, ak si nie sú istí. Pri podozrivých volaniach by mali ľudia okamžite prerušiť hovor.
Jedným prípadom, ktorý polícia aktuálne rieši, je okradnutie ženy cez aplikáciu na predaj rôzneho oblečenia a iných tovarov. Záujemkyňa o kúpu zaslala predávajúcej cez e-mail link, na ktorý sa mala prihlásiť s tým, aby vyplnila podľa pokynov údaje zo svojej platobnej karty. Mala to byť forma platby, kam mali byť zaslané peniaze za tovar. Údaje vyplnila a potvrdila aj registráciu do aplikácie na mobilné platby. Neznámy páchateľ jej tak podľa policajtov odcudzil z účtu 1400 eur v siedmich výberoch.
Bratislavská polícia rieši aj prípad podvodníka, ktorý sa vydával za pracovníka banky. Zavolal žene, ktorej tvrdil, že v banke, kde má vedený účet, evidujú žiadosť o spotrebný úver. „Navrhol jej, aby nedošlo k zneužitiu jej financií na účte, vybrať v hotovosti všetky peniaze a vložiť ich na zrkadlový účet, ktorý jej medzitým vytvorí,“ opísali policajti. Žena najprv do jedného bankomatu vložila 5000 eur, a potom do ďalšieho 4000 eur. V pobočke svojej banky si však následne overila, či evidujú žiadosť o spotrebný úver na jej meno. Pracovník v banke ju uistil, že nie, a tak v ďalšom vkladaní peňazí podľa polície nepokračovala.
Policajti piateho bratislavského okresu sa zaoberajú podvodným e-mailom, v ktorom sa uvádzalo, že polícia prijala zlepšené metódy na prevenciu trestných činov ohrozujúcich kybernetický priestor. „Malo ísť prevažne o detskú pornografiu, a ak dôjde k spáchaniu takéhoto trestného činu, páchateľ nemá popierať takéto konania, pretože IT experti hneď informujú nadriadené orgány a tie začnú s vyšetrovaním,“ opísali. Oznamovateľ podvodu mal preto zaplatiť 25.000 eur, aby bol jeho prípad políciou uzavretý.
Ak by nespolupracoval, podnikli by právne kroky na jeho odsúdenie a hrozila by mu pokuta vo výške 62.000 eur a pobyt za mrežami od troch do šiestich rokov. Oznamovateľ odpovedal na e-mail s tým, že pristúpi na sumu 25.000 eur. „Na jeho e-mail mu bol zaslaný IBAN údaj a informácia, že pri platení má zadať do poznámky, že ide o rodinnú pomoc. Oznamovateľ celý priebeh oznámil polícií, čím predišiel nenávratnej 'investície' do podvodníkov,“ ozrejmili policajti.

Delegácia Európskeho parlamentu na Slovensku preskúma využívanie prostriedkov EÚ
Delegácia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu pricestuje v pondelok na Slovensko, kde bude počas trojdňovej návštevy skúmať využívanie finančných prostriedkov Európskej únie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí mráz a silný vietor
Vo viacerých okresoch budú mínus dva stupne Celzia.

Seniorovi zavolal "kuriér" a hovor ukončil. Podvodníci ho následne obrali o 15.000 eur
89-ročný dôchodca naletel podvodníkom.

Puchalla: Najdôležitejšou úlohou vedenia SAK je zachovať nezávislosť komory
Najdôležitejšou úlohou pre akékoľvek vedenie Slovenskej advokátskej komory je zachovať nezávislosť tejto inštitúcie.

Raši v Číne hovoril, ako sa o rozdelení eurofondov v SR rozhoduje v regiónoch
Na podujatí zdôraznil dôležitosť miest a regiónov z hľadiska ďalšieho rozvoja krajín a medzinárodnej spolupráce.