• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
11°Bratislava

Populárny "Kendy z básnikov" - český herec David Matásek - jubiluje

  • 6:42 14.02.2023
  • Bratislava/Praha
Populárny "Kendy z básnikov" - český herec David Matásek - jubiluje

Český herec David Matásek sa zapísal do sŕdc divákov najmä ako Kendy zo série filmov o básnikoch. Išlo o jednu z jeho prvých hereckých príležitostí.

Objavil sa vo všetkých piatich pokračovaniach obľúbenej komédie o básnikoch, ale tiež v desiatkach ďalších filmov, televíznych inscenácií a seriálov. Navyše sa etabloval ako divadelný herec – a to predovšetkým na doskách Národného divadla.

Český herec, hudobník a režisér David Matásek sa dnes (14. februára) dožíva 60 rokov.

David Matásek sa narodil 14. februára 1963 v Prahe, časť detstva a mladosti ale strávil v Hradci Králové, kde mal jeho otec zamestnanie. Pochádza z umelecky založenej rodiny, otec pôsobil ako scénograf, matka ako grafička. Cez záujem o recitáciu a literatúru sa David Matásek napokon dostal k divadlu. V roku 1984 absolvoval štúdium na hudobno-dramatickom oddelení pražského Štátneho konzervatória.

Niekoľko rokov pôsobil na voľnej nohe a herecké aktivity kombinoval s hudobnými. Spolu s Danielom Landom pôsobili v kontroverznej skupine Orlík, ktorá mala obdivovateľov aj medzi pravicovými extrémistami a zvykne sa označovať za prvú českú skinheadskú skupinu. Dnes to Matásek označuje za mladícku nerozvážnosť a so svojím vtedajším videním sveta sa nestotožňuje.

V roku 1991 získal angažmán v Národnom divadle (ND), kde pôsobil do roku 1995. Potom strávil sedem rokov na doskách Divadla komedie, aby sa napokon v roku 2002 opäť vrátil na prvú českú divadelnú scénu. V činohre ND dostal herecké príležitosti v klasickom repertoári (Lakomec, Richard III., Cyrano z Bergeracu), ale i v modernejších inscenáciách. Popri tom dlhodobo spolupracuje s Divadlom v Řeznické, kde si vyskúšal aj post režiséra.

Vo filme mu prvú hereckú príležitosť ponúkol režisér Dušan Klein. Ešte ako študenta konzervatória ho obsadil do filmu Jak svět přichází o básníky (1982) do úlohy najlepšieho kamaráta hlavného hrdinu Štěpána Šafránka (Pavel Kříž). Divácky populárna komédia sa dočkala ďalších piatich pokračovaní a Matásek hral vo všetkých: Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Jak básníci neztrácejí nadějí (2004) a Jak básníci čekají na zázrak (2016).

Diváci mohli Matáska vidieť vo filmoch Davida Ondříčka Samotáři (2000) či Jedna ruka netleská (2003). Venoval sa tiež televíznej a seriálovej tvorbe. V roku 1986 si zahral v televíznom seriáli Bylo nás šest, neskôr sa objavil v seriáloch Letiště (2006-07) či Polda (2016-2022).

Vo dvojici s Viktorom Preissom zažiaril v sérii kriminálnych príbehov nakrútených podľa próz Hany Proškovej, pričom Preiss stvárnil policajného vyšetrovateľa Vašátka a David Matásek výtvarníka Horáca, ktorý sa amatérsky „pletie“ do vyšetrovania – najnovšie dva diely vysielala Česká televízia začiatkom roku 2023.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
92-ročný miliardár sa len rok po rozvode opäť zasnúbil

92-ročný miliardár sa len rok po rozvode opäť zasnúbil

VČERA - 15:20Kultúra

Miliardár Rupert Murdoch je len rok po rozvode opäť zasnúbený.

Herec Sam Neill oznámil, že má rakovinu v 3. štádiu

Herec Sam Neill oznámil, že má rakovinu v 3. štádiu

7:38 18.03.2023Kultúra

Novozélandský herec Sam Neill oznámil, že sa lieči z rakoviny krvi.

Ikona francúzskej i svetovej kinematografie Isabelle Huppertová má 70 rokov

Ikona francúzskej i svetovej kinematografie Isabelle Huppertová má 70 rokov

6:22 16.03.2023Kultúra

Patrí k najznámejším francúzskym herečkám. Počas kariéry účinkovala vo viac ako 100 filmoch či televíznych projektoch, v ktorých stvárnila množstvo rôznorodých ženských postáv.

Herečka Olga Schoberová má 80 rokov. Diváci ju nevideli starnúť

Herečka Olga Schoberová má 80 rokov. Diváci ju nevideli starnúť

6:27 15.03.2023Kultúra

Česká herečka Olga Schoberová sa dnes dožíva okrúhlych 80 rokov.

Dominik Tatarka, autor Démona súhlasu, sa narodil pred 110 rokmi

Dominik Tatarka, autor Démona súhlasu, sa narodil pred 110 rokmi

6:22 14.03.2023Kultúra

Dominik Tatarka patril spočiatku k optimistom, ktorí verili, že spoločnosť budovaná po roku 1948 a reprezentovaná komunistickou stranou smeruje k spravodlivejšiemu zriadeniu v duchu pokroku a humanizmu.