• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 21.7.2024Meniny má Daniel
21°Bratislava

Hrabko: Česi nastúpili na slovenskú cestu prezidentov bez skúseností

  • 7:34 11.02.2023
  • Bratislava
Hrabko: Česi nastúpili na slovenskú cestu prezidentov bez skúseností

Zvolením armádneho generála vo výslužbe Petra Pavla do funkcie hlavy štátu nastúpila Česká republika na cestu prezidentov bez politických skúseností, po ktorej ide Slovensko už druhé volebné obdobie. V TASR TV to konštatoval publicista Juraj Hrabko.

Z trojice Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman sa podľa Hrabka dá za prezidenta s medzinárodným vplyvom považovať iba Havel, všetci traja však mali široké skúsenosti z pôsobenia na rôznych úrovniach vysokej politiky. „Pavel nastupuje do najvyššej funkcie bez akýchkoľvek politických skúseností. Ukáže sa, či to bude zvládať tak ako Andrej Kiska alebo ako Zuzana Čaputová,“ poznamenal Hrabko.

Prezident má ústavnú povinnosť pôsobiť v smere riadneho chodu ústavných inštitúcií a to sa podľa Hrabka ľahšie robí tomu, kto už má s týmito inštitúciami praktické skúsenosti. „Nie je to, samozrejme, nemožné, ale potom to už viac závisí od okruhu poradcov a od chémie, s akou nájdete spoluprácu s predsedom parlamentu či vlády,“ podčiarkol Hrabko.

Slovensko čakajú prezidentské voľby na budúci rok. Osobnosti, ktoré majú úmysel kandidovať, by sa za normálnych okolností mali podľa Hrabka začať ľuďom predstavovať. „Teraz sa to tak neudeje, lebo prioritu majú parlamentné voľby,“ konštatoval Hrabko.

Predčasné parlamentné voľby a kreovanie novej vlády prekryjú tento rok podľa publicistu blížiace sa voľby prezidenta aj eurovoľby, ktoré budú tiež na budúci rok. To však podľa Hrabka nie je jediný dôvod, prečo by bol výhodnejší čo najskorší termín predčasných parlamentných volieb.

Jeden z dôvodov, prečo majú byť predčasné voľby čo najskôr po páde vlády, je, aby sa aj parlament upokojil a neprichádzali tam poslanci so svojimi populistickými návrhmi,“ uviedol. Medzičas do predčasných volieb podľa neho môže v parlamente prebiehať nie iba v znamení populizmu, ale aj politického „kupčenia“ a schvaľovania rôznych lobistických návrhov na poslednú chvíľu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

VČERA - 20:19Domáce

V rámci Dňa otvorených dverí vo vysokohorských observatóriách si mohli záujemcovia v sobotu pozrieť okrem observatória na Lomnickom štíte i observatórium pri Skalnatom Plese.

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

VČERA - 19:21Domáce

Horskí záchranári pomáhali v sobotu 47-ročnému poľskému horolezcovi, ktorý sa na južnej strane Prostredného hrotu pri schádzaní zo štítu šmykol a následne zranil.

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

VČERA - 17:50Domáce

Premiér Robert Fico v sobotu telefonoval s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom. Kritizoval zaradenie ruskej spoločnosti Lukoil, ktorého ropu odoberala aj rafinéria Slovnaft, na sankčný zoznam.

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

VČERA - 17:27Domáce

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu. Má tiež vplyv na naše emócie a sociálnu interakciu.

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

VČERA - 15:33Domáce

Vo Vysokých Tatrách zahynul v piatok (19. 7.) pri páde z Čierneho štítu 66-ročný muž z Poľska.