• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 21.7.2024Meniny má Daniel
21°Bratislava

Záchranný tím zo Slovenska v Turecku už zachránil 12 ľudí

  • 17:36 10.02.2023
  • Žiar
Záchranný tím zo Slovenska v Turecku už zachránil 12 ľudí

Situácia v Turecku je podľa Romana Mikulca veľmi náročná.

Záchrannému tímu zo Slovenska sa v tureckých oblastiach postihnutých zemetrasením podarilo zachrániť 12 ľudí. Na brífingu v Žiarskej doline o tom v piatok informoval dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Aký je osud zachránených ľudí, momentálne nevieme povedať, pretože boli odovzdaní do starostlivosti miestnych autorít,“ dodal Mikulec.

Dočasne poverený šéf rezortu vnútra uviedol, že medzinárodný veliaci štáb v týchto hodinách rozhoduje o tom, ako budú tímy poskladané do ďalšieho obdobia. Slovenský tím je podľa Mikulca vycvičený na to, aby hľadal preživších, ktorých je stále menej. „Turci teraz potrebujú ťažkú techniku, tímy, ktoré sú na ťažké práce. V tomto zmysle sa teraz rozhoduje, či tam vyšleme ďalšiu rotáciu hasičov na pomoc. Sme pripravení, ale záleží to aj na rozhodnutí medzinárodného štábu,“ povedal. Potvrdil, že sa rozhoduje tiež o tom, do akej miery budeme vedieť Turecku pomáhať aj humanitárne.

Všetci členovia slovenského záchranného tímu by v súčasnosti mali byť v poriadku. „Hovoril som s chlapcami, situácia je tam veľmi zložitá. Aj oni sú emočne zasiahnutí tým, čo tam vidia. Napriek tomu, že sú to tvrdí chlapi a sú zvyknutí, zjavne je situácia veľmi zlá. No som rád, že pomohli,“ podotkol Mikulec.

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič doplnil, že tím síce nie je veľký počtom, ale zato je efektívny. Majú špeciálne kynologické psy, ktoré sú certifikované na takúto prácu. „Pôsobenie našich záchranárov v tých podmienkach vôbec nie je jednoduché. Z jednej spadnutej stavby vás ľudia ťahajú na ďalšiu, pod betónovými stropmi sú tam pochované celé rodiny. Chalani to nemajú jednoduché. Na druhej strane je to určitá skúsenosť, ktorú potom vedia zúročiť v ďalšom pôsobení,“ zhodnotil.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na pondelok (6. 2.). Nešťastie si v oboch krajinách podľa miestnych úradov vyžiadalo už viac ako 22.000 obetí.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

VČERA - 20:19Domáce

V rámci Dňa otvorených dverí vo vysokohorských observatóriách si mohli záujemcovia v sobotu pozrieť okrem observatória na Lomnickom štíte i observatórium pri Skalnatom Plese.

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

VČERA - 19:21Domáce

Horskí záchranári pomáhali v sobotu 47-ročnému poľskému horolezcovi, ktorý sa na južnej strane Prostredného hrotu pri schádzaní zo štítu šmykol a následne zranil.

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

VČERA - 17:50Domáce

Premiér Robert Fico v sobotu telefonoval s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom. Kritizoval zaradenie ruskej spoločnosti Lukoil, ktorého ropu odoberala aj rafinéria Slovnaft, na sankčný zoznam.

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

VČERA - 17:27Domáce

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu. Má tiež vplyv na naše emócie a sociálnu interakciu.

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

VČERA - 15:33Domáce

Vo Vysokých Tatrách zahynul v piatok (19. 7.) pri páde z Čierneho štítu 66-ročný muž z Poľska.