• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 21.7.2024Meniny má Daniel
21°Bratislava

Valášek, Krúpa i Šeliga podporujú poslanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu

  • 15:18 10.02.2023
  • Bratislava
Valášek, Krúpa i Šeliga podporujú poslanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu

Trojica poslancov odmieta argumenty Smeru-SD, podľa ktorých by Slovensko nemalo pomôcť Ukrajine dodaním stíhačiek.

Slovensko stíhacie lietadlá Mig-29 aktuálne nevyužíva a ani ich využívať nevie. Ukrajina dokáže zabezpečiť ich servis a využiť ich. Zhodli sa na tom nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek a Juraj Šeliga. Valášek vyzval vládu, aby neváhala. Stíhačky môžu podľa neho splniť svoju poslednú úlohu pre bezpečnosť Slovenska. Poslanie stíhačiek na Ukrajinu podporuje aj predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS).

Ukrajina ich potrebuje teraz. Tie stíhačky Ukrajinci dôverne poznajú a na rozdiel od iných západných systémov by ich vedeli prakticky okamžite nasadiť do obrany pred ruským agresorom,“ skonštatoval. Odmieta náznaky zo strany Smeru-SD o odzbrojovaní Slovenska. Pripomenul, že slovenský vzdušný priestor chránia spojenci a čoskoro prídu aj nové stíhačky F-16. „Žiadna diera v obrane slovenského neba nie je a nehrozí,“ vyhlásil.

Odmieta tiež argumenty Smeru-SD o predlžovaní vojny na Ukrajine dodávkami zbraní. „Ak Ukrajine prestaneme pomáhať, tak nevypukne mier, naopak. Vladimir Putin neprejavil najmenší záujem o mier, odbil mnohé snahy západných lídrov zastaviť vojnu či predísť jej. Ignoroval aj ponuku samotnej Ukrajiny vyhlásiť neutralitu výmenou za mier,“ poznamenal s tým, že bez našej pomoci sa vojna neskončí, ale rozšíri na celú Ukrajinu. „V tom najhoršom prípade budeme mať ruské vojská na hraniciach. Krajiny susediace s Ruskom bežne míňajú oveľa viac, niektoré dvojnásobok toho, čo my, na obranu, lebo na rozdiel od nás sa pozerajú hrozbe z očí do očí,“ dodal.

Pokiaľ tieto lietadlá pomôžu zachrániť životy Ukrajincov pred barbarskými náletmi ruských zabijakov, a oni ich pomôžu zachrániť, som jednoznačne za čo najrýchlejšie vyslanie na Ukrajinu,“ deklaroval na sociálnej sieti Krúpa. Dodal, že každý deň zbytočného meškania znamená ďalšie vraždenie ukrajinského národa.

Šeliga rovnako vyjadril súhlas, aby Slovensko po dohode so spojencami postúpilo stíhačky Ukrajine. „Naše stíhačky MiG-29 stoja v hangároch na letisku. Nevieme ich používať, pretože servis zabezpečujú ruskí technici, ktorí tu nie sú, keďže Rusko napadlo Ukrajinu. Náš vzdušný priestor pomáhajú chrániť naši spojenci a budúci rok dorazia prvé lietadlá F-16. Na Ukrajine tieto lietadlá vedia zachraňovať ľudské životy a chrániť ukrajinský ľud,“ podčiarkol.

Opozičný Smer-SD inicioval mimoriadnu schôdzu NR SR v súvislosti so stíhačkami Mig-29. Chce presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti. Argumentuje, že dočasne poverená vláda, ktorej parlament vyslovil nedôveru, nemá kompetencie rozhodovať o zásadných zahraničnopolitických otázkach. Kritizuje preto sľub dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému, že urobí maximum pre posunutie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

VČERA - 20:19Domáce

V rámci Dňa otvorených dverí vo vysokohorských observatóriách si mohli záujemcovia v sobotu pozrieť okrem observatória na Lomnickom štíte i observatórium pri Skalnatom Plese.

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

VČERA - 19:21Domáce

Horskí záchranári pomáhali v sobotu 47-ročnému poľskému horolezcovi, ktorý sa na južnej strane Prostredného hrotu pri schádzaní zo štítu šmykol a následne zranil.

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

VČERA - 17:50Domáce

Premiér Robert Fico v sobotu telefonoval s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom. Kritizoval zaradenie ruskej spoločnosti Lukoil, ktorého ropu odoberala aj rafinéria Slovnaft, na sankčný zoznam.

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

VČERA - 17:27Domáce

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu. Má tiež vplyv na naše emócie a sociálnu interakciu.

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

VČERA - 15:33Domáce

Vo Vysokých Tatrách zahynul v piatok (19. 7.) pri páde z Čierneho štítu 66-ročný muž z Poľska.