Firmy chcú stabilitu a zjednodušenie daňového systému
- 14:30 07.11.2013
- BRATISLAVA

Hlavnou príčinou daňovej neistoty na Slovensku sú časté zmeny v právnych predpisoch, nejednoznačnosť, nedostatky a zmeny stanovísk daňových orgánov. Podľa slovenských firiem sú toto oblasti, ktoré majú najväčší vplyv na podnikanie a konkurencieschopnosť. Vyplýva to z tretieho prieskumu spoločnosti Deloitte zameraného na daňovú istotu medzi podnikmi.
Internetový prieskum spoločnosti sa uskutočnil v 27 krajinách regiónu Európy, Stredného východu a Afriky (EMEA) v júni a júli 2013 a zúčastnilo sa ho takmer tisíc respondentov, prevažne daňových riaditeľov nadnárodných spoločností. "Vysokú daňovú neistotu vnímajú takmer dve tretiny opýtaných, ktorí podnikajú na Slovensku, čo je porovnateľné s ostatnými krajinami v regióne,“ uviedol partner na daňovom oddelení Deloitte Larry Human.
Tri zamerania štúdie
Štúdia bola zameraná na tri kľúčové oblasti, a to vzťahy s daňovými úradmi, daňové kontroly a vnímanie daňovej istoty. Európsky prieskum podľa Deloitte odhalil, že celková daňová neistota ostáva významná, až 60 % respondentov pociťuje vo svojej krajine vysokú daňovú neistotu. Najvyššiu mieru neistoty vnímajú v Maďarsku a najnižšiu v Rakúsku. Daňoví riaditelia vidia ako problém zložité daňové systémy. Tie sa ešte viac komplikujú množstvom nových zákonov. Firmy sú tak zaťažované kvôli sledovaniu všetkých zmien a dodatočnému vzdelávaniu zamestnancov. Ak by sa obmedzili časté zmeny právnych predpisov, mohla by sa podľa prieskumu zlepšiť konkurencieschopnosť krajín.
Vzťah s daňovými úradmi je vo všeobecnosti pozitívny, čo preukázalo takmer 60 % opýtaných. V porovnaní s minulým rokom sa ich vzťahy veľmi nezmenili. Najhoršiu spoluprácu s daňovými úradmi v rámci prieskumu majú firmy z Poľska a v Českej republike, kde sa vzťahy oproti minulému roku zhoršili.
Kľučové oblasti daní
Daňové úrady na Slovensku sa podľa Deloitte sústreďujú najmä na kľúčové oblasti daní, ako je daň z pridanej hodnoty a daň z príjmov právnických osôb. Podobná situácia je aj v ostatných krajinách regiónu. Respondenti tiež zaznamenávajú zvýšený záujem daňových úradov o problematiku transferového oceňovania. V regióne sa na túto oblasť zameriava až 40 % daňových kontrol. Česká republika patrí medzi krajiny s najmenším počtom daňových kontrol, Slovensko sa zaraďuje medzi priemer. Za posledné tri roky bolo u nás kontrolovaných 73 % opýtaných, v Nemecku 74 %, v Poľsku 81 % a v Rakúsku až 85 %.
Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva. Globálna sieť členských firiem spoločnosti pôsobí vo viac ako 150 krajinách.

Fico: O zmenách v transakčnej dani môžeme rokovať, výpadky treba kompenzovať
V prípade transakčnej dane nie sú v koalícii zatiaľ na stole žiadne konkrétne návrhy na jej úpravu.

Eustream sa dostal zo straty a dosiahol zisk viac ako 117 miliónov eur
Spoločnosť eustream, prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v SR, vykázala v období od 1. augusta 2023 do 31. júla 2024 zisk pred zdanením vo výške 155,26 milióna eur.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.