Palestína žiada medzinárodné vyšetrovanie Arafatovej smrti
- 13:54 07.11.2013
- RÁMALLÁH

Organizácia za oslobodenie Palestíny (OOP) vo štvrtok vyzvala na medzinárodné vyšetrenie "zabitia" palestínskeho vodcu Jásira Arafata.
Podľa jeho slov by preto tak, ako vraždu libanonského premiéra Rafíka Harírího, mal aj Arafatov prípad vyšetriť medzinárodný tribunál. Ústredný výbor strany Fatah, ktorú vedie palestínsky prezident Mahmúd Abbás a ktorá dominuje OOP, sa stretne vo štvrtok, aby sa zaoberal najnovšími zisteniami.
Švajčiarski vedci po preskúmaní vzoriek z telesných pozostatkov Jásira Arafata dospeli k záveru, že palestínsky vodca pravdepodobne zomrel na otravu polóniom. V stredu o tom informovala televízna stanica al-Džazíra odvolávajúca sa na správu 10 expertov z univerzitnej nemocnice v Lausanne.
Podľa 108-stranovej analýzy zverejnenej na internetovom portáli al-Džazíry testy do určitej miery "podporujú predpoklad, že úmrtie bolo dôsledkom otravy polóniom 210". Tlačová konferencia k zisteniam sa bude konať vo štvrtok. Izrael rovnako vo štvrtok podozrenia, že stojí za otrávením palestínskeho lídra, poprel.
Arafat zomrel v novembri 2004 vo Francúzsku vo veku 75 rokov, lekári však nedokázali určiť presnú príčinu smrti. Na žiadosť jeho vdovy Suhy vtedy neurobili žiadnu autopsiu. Exhumáciu vykonali v novembri 2012 pre rastúce podozrenia, že sa stal obeťou

Zelenskyj: Ukrajina je pripravená na akýkoľvek formát rokovaní s Ruskom
Povedal to v stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Nebezpečný podvod na Messengeri a WhatsApp: Mnohí už takto prišli o peniaze
Polícia varuje pred novým typom podvodu.

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.