• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Oscarová akadémia posúdi nomináciu hviezdy filmu To Leslie

  • 13:17 31.01.2023
  • Londýn
Oscarová akadémia posúdi nomináciu hviezdy filmu To Leslie

Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) opäť posúdi nomináciu britskej herečky Andrey Riseboroughovej na prestížnu filmovú cenu Oscar v kategórii najlepšia herečka.

Bude tak reagovať na kritiku, ktorú vyvolala táto nominácia. Zasadnutie rady filmovej akadémie sa uskutoční v utorok, informovala britská stanica BBC.

Zaradenie britskej herečky na zoznam kandidátov na jedno z najprestížnejších ocenení vo filmovom priemysle vyvolalo pomerne veľké prekvapenie — najmä preto, že nízkorozpočtová filmová dráma To Leslie, v ktorej hrala, bola síce kritikmi ocenená, ale divákmi zostala takmer nepovšimnutá.

Filmoví akademici budú teraz skúmať, či kampaň na nomináciu Riseboroughovej , ktorá sa pred oscarovou sezónou aktívne viedla v Hollywoode, nebola porušením pravidiel.

AMPAS už vo svojom piatkovom vyhlásení uviedla, že cieľom je zabezpečiť, aby súťaž o ceny "prebiehala spravodlivým a etickým spôsobom". Preskúmaním celej kauzy chce potvrdiť, že neboli porušené žiadne smernice, a zistiť, či by v novej ére sociálnych médií a digitálnej komunikácie nemali byť tieto smernice zmenené.

Podľa BBC otázka, či niektorí z tých, ktorí obhajovali Riseboroughovú, porušili pravidlá filmovej akadémie, sa týka niekoľkých konkrétnych príspevkov — ich autori ju nielen obhajovali, ale aj odkazovali na jej konkurentov, čo je prísne zakázané.

Nomináciu Riseboroughovej na Oscara aktívne podporilo mnoho hollywoodskych hviezd vrátane Courtney Coxovej, Susan Sarandonovej, Charlize Theronovej, Gwyneth Paltrowovej či Edwarda Nortona.

Konkurentkami Riseboroughovej sú okrem iných Cate Blanchettová za výkon v psychologickej dráme Tár, kde hrala dirigentku Berlínskej filharmónie, ako aj Ana de Armasová — hviezda životopisného filmu Blondínka o Marilyn Monroeovej.

BBC považuje za nepravdepodobné — hoci nie nemožné —, že Riseboroughová bude vylúčená zo súboja o titul najlepšia herečka. Oscarové nominácie boli zrušené už aj v minulosti, hoci nikdy nie v hereckej kategórii.

Podľa BBC je pravdepodobnejšie, že sa rozhodne o nejakej forme mierneho trestu pre každého, kto presadzovaním Riseboroughovej porušil smernice Akadémie. Akadémia tiež môže po svojom utorkovom zasadnutí vydať vyhlásenie, v ktorom zopakuje, aké sú pravidlá, prípadne ich ešte sprísni.

Väčšina odborníkov z brandže sa zhoduje, že Riseboroughová podáva vo filme To Leslie vynikajúci a nezabudnuteľný výkon. Časť kritikov si však myslí, že jej nominácia mohla byť na úkor herečiek tmavej pleti.

Očakávalo sa totiž, že na Oscara bude nominovaná Danielle Deadwylerová za svoj výkon vo filme Till, či jej kolegyňa Viola Davisová, ktorá hrala vo filme The Woman King.

Potenciálne nominovaní na Oscara majú za sebou spravidla nákladné kampane, ktoré zvyčajne financuje konkrétne filmové štúdio. Film To Leslie, ktorý v kinách zarobil 27.000 dolárov, sa však spoliehal skôr na ústne ohlasy jej priaznivcov zvučných mien.

Nominácia Riseboroughovej bola veľmi nezvyčajná predovšetkým preto, že sa neobjavila na žiadnom z predchádzajúcich galavečerov, s výnimkou Independent Spirit Awards, ktoré sú špecificky určené pre nezávislé filmy, doplnila BBC.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dcéra Brucea Willisa prehovorila o stave svojho otca. Takto je na tom herec teraz

Dcéra Brucea Willisa prehovorila o stave svojho otca. Takto je na tom herec teraz

19:21 02.06.2023Kultúra

​Tallulah Willis prezradila, ako je na tom jej slávny otec, ktorému bola diagnostikovaná frontotemporálna demencia.

Peter Lipa, najznámejší slovenský jazzman, oslávi 80. narodeniny

Peter Lipa, najznámejší slovenský jazzman, oslávi 80. narodeniny

6:25 30.05.2023Kultúra

Spevák, skladateľ, aranžér, organizátor, publicista a moderátor Peter Lipa oslávi dnes vzácne 80. narodeniny.

V kaštieli Betliar chystajú novinky. Oplatí sa ho navštíviť aj tým, ktorí tu už kedysi boli

V kaštieli Betliar chystajú novinky. Oplatí sa ho navštíviť aj tým, ktorí tu už kedysi boli

14:39 27.05.2023Kultúra

Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Betliar aj v tomto roku pripravuje sezónnu výstavu. Návštevníkom opäť ponúka i špeciálne prehliadky.

Český herec a komik Luděk Sobota jubiluje

Český herec a komik Luděk Sobota jubiluje

6:34 27.05.2023Kultúra

Ak-ak-ak a kromě toho já jsem vedoucí. Koktavý vedúci oddelenia televíznych prestávok bola jedna z množstva kreácií, ktorými zabával divákov vo svojich scénkach Luděk Sobota.

Céline Dion pre zlý zdravotný stav ruší všetky vystúpenia v rokoch 2023-2024

Céline Dion pre zlý zdravotný stav ruší všetky vystúpenia v rokoch 2023-2024

21:13 26.05.2023Kultúra

Kanadská popová speváčka Céline Dionová v piatok zrušila všetky svoje zostávajúce vystúpenia naplánované na roky 2023-2024.