• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Budaj vyzval na celosvetové úsilie o čistú a zdravú planétu

  • 19:29 30.01.2023
  • Bratislava
Budaj vyzval na celosvetové úsilie o čistú a zdravú planétu

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj v pondelok vyzval na celosvetové úsilie o čistú a zdravú planétu.

Urobil tak počas online zasadnutia Byra Environmentálneho zhromaždenia OSN (UNEA) a Byra Výboru stálych predstaviteľov (CPR), ktoré pripravujú nasledujúce, v poradí šieste zasadnutie UNEA. TASR o tom informovalo oddelenie komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.

Podľa Budaja je dôležité presadzovať a dodržiavať právne predpisy v oblasti životného prostredia a tiež globálne a regionálne multilaterálne environmentálne dohody. "Chcem apelovať na to, aby sme nezabudli na rozhodnutie Valného zhromaždenia OSN z minulého roka, ktoré uznalo právo na čisté, zdravé a udržateľné životné prostredie ako ľudské právo," zdôraznil minister.

Zasadnutie UNEA 6 sa má uskutočniť 26. februára až 1. marca 2024 v sídle UNEA v kenskom Nairobi, uvádza zhromaždenie na svojej oficiálnej webovej stránke. Členovia Byra UNEA 6 a Byra CPR sa v pondelok jednohlasne zhodli na nosnej téme nasledujúceho zasadnutia, ktorou budú "efektívne, inkluzívne a udržateľné multilaterálne opatrenia na boj proti zmene klímy, strate biodiverzity a znečisteniu".

Minister Budaj ako podpredseda Byra UNEA 6 zastupuje 23 krajín strednej a východnej Európy, dohliada na implementáciu rezolúcií prijatých na predchádzajúcich zasadnutiach UNEA a zároveň určuje tematické zameranie tohto fóra, píše oddelenie komunikácie MŽP SR. Budaja do tejto funkcie zvolili v marci 2022.

Členovia byra aktuálne pripravujú spoločný návrh ministerského vyhlásenia 6. zasadnutia Environmentálneho zhromaždenia OSN. Ten musí vychádzať z medzinárodného úsilia pri spoločnom riešení otázok, ktoré súvisia s bojom proti zmene klímy, strate biodiverzity a znečisteniu.

Byro UNEA 6 má celkovo desať členov, ktorí sa stretávajú najmenej štyrikrát ročne. Na jeho čele stojí v pozícií predsedníčky ministerka pre energetickú transformáciu a trvalo udržateľný rozvoj Marockého kráľovstva Leila Benaliová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

Zemetrasenie si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo najmenej 11 obetí

DNES - 6:31Zahraničné

Najmenej 11 obetí si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,5. Miestne úrady hlásili desiatky zranených. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

Viac ako 50.000 ľudí prišlo v Miláne na pochod proti mafii

DNES - 6:12Zahraničné

Viac ako 50.000 ľudí sa v utorok v talianskom meste Miláno zúčastnilo na pochode na pamiatku nevinných obetí mafie. Demonštrácie sa konali aj v ďalších častiach krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

Zelenskyj absolvoval s Kišidom produktívne rozhovory

DNES - 6:05Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že s japonským premiérom Fumiom Kišidom absolvoval v Kyjeve "produktívne rozhovory". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

USA nevnímajú Čínu ako nestranného sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou

USA nevnímajú Čínu ako nestranného sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou

DNES - 6:02Zahraničné

Spojené štáty si nemyslia, že Čína dokáže byť nestranným sprostredkovateľom v rusko-ukrajinskom konflikte. V utorok to uviedol hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby, informuje agentúra AFP.

Spojené štáty sú znepokojené hlasovaním izraelského parlamentu i výrokom ministra

Spojené štáty sú znepokojené hlasovaním izraelského parlamentu i výrokom ministra

VČERA - 21:30Zahraničné

Spojené štáty sú "mimoriadne znepokojené" hlasovaním izraelského parlamentu, ktorý legalizoval niektoré osady na okupovanom Západnom brehu Jordánu.