• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
14°Bratislava

Nemáte doma vajcia na pečenie alebo varenie? Takto ich viete nahradiť

  • 7:53 28.01.2023
  • Slovensko
Nemáte doma vajcia na pečenie alebo varenie? Takto ich viete nahradiť

Od jablkového pyré cez roztlačený banán po tekvicu - toto sú ingrediencie, ktorými môžete vo svojich obľúbených receptoch nahradiť vajcia.

Vajcia patria medzi základné potraviny, ktorú si môžete vychutnať v rôznych jedlách. Mnohí z nás si bez nich nevedia predstaviť raňajky, pretože tvoria základ omelety či vajca Benedikt. Vajcia sú tiež základnou prísadou pri pečení, no čo robiť, keď na ne máte alergiu? Či už vynechávate vajcia zo svojej stravy, pretože máte alergiu, vegánsku stravu alebo iné dôvody, stále si môžete pripraviť obľúbené. Tu je niekoľko možností, ako nahradiť vajcia počas pečenia alebo varenia.

Nesladené jablkové pyré

Jablkové pyré môže nahradiť vajcia v receptoch, ktorých vajcia fungujú ako spojivá, ako sú napríklad sušienky. V takýchto receptoch môžete nahradiť jedno celé vajce ¼ šálky jablčného pyré. Hľadajte nesladené druhy, aby ste recept zbytočne nepresladili. Samotné jablká už pridávajú do jedla trochu cukru.

Roztlačené avokádo

Podobne ako jablkové pyré vám môže poslúžiť aj roztlačené avokádo. Opäť môžete vo svojich receptoch nahradiť ¼ šálky roztlačeného avokáda na jedno vajce. Toto všestranné ovocie odporúčame pre jeho nutričný profil, ktorý zahŕňa mono- a polynenasýtené tuky, ktoré môžu znižovať LDL cholesterol, ako aj vlákninu, draslík a horčík.

Zaváraná tekvica

¼ šálky zaváranej tekvice dokáže nahradiť v recepte jedno vajce. Tekvica má aj viaceré zdravotné výhody. V štúdii uverejnenej v odbornom časopise Plants výskumníci zaznamenali protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne účinky tekvice. Konzumácia tekvice môže znížiť riziko cukrovky, rakoviny a srdcových chorôb.

Roztlačené banány

Podobne ako jablkové pyré, aj roztlačené banány môžu v určitých receptoch nahradiť vajcia. V tomto prípade môžete polovicou stredne veľkého banánu nahradiť jedno vajce. Banán dobre roztlačte vidličkou, aby ste predišli hrčkám. Aj banány ponúkajú antioxidanty a protizápalové účinky, ktoré môžu znížiť riziko chronických ochorení, ako je cukrovka a rakovina.

Želatína

Pokiaľ nedržíte vegánsku stravu, môžete vyskúšať želatínu namiesto vajec. Želatína je typ potravinovej prísady na báze živočíšnych bielkovín, ktorá pôsobí ako zahusťovadlo. Môžete zmiešať jeden balíček želatíny s 2 polievkovými lyžicami teplej vody, aby ste nahradili jedno vajce.

Mleté ľanové semienka

Aj keď ide o suchú zložku, mleté ľanové semienka môžu nahradiť vajce. Aby ste to dosiahli, jednoducho zmiešajte 3 polievkové lyžice teplej vody s 1 polievkovou lyžicou mletých ľanových semien a pred použitím nechajte jednu minútu odstáť. Touto zmesou dokážete nahradiť jedno vajce. Ľanové semienka sú dobrým rastlinným zdrojom kyseliny alfa-linolénovej (ALA), typu omega-3 esenciálnych mastných kyselín.

Biely jogurt

Biely jogurt je ďalšou z obľúbených náhrad vajec – stačí vymeniť ¼ šálky jogurtu za 1 veľké vajce. Jogurt môže pôsobiť aj ako kypriaci prostriedok vo vašich receptoch. Biely jogurt je tiež dobrým zdrojom vápnika a vitamínu D. Pri nákupe jogurtu si pozorne skontrolujte štítok, aby ste sa uistili, že neobsahuje žiadne pridané cukry, ovocie alebo príchute.

Cmar

Tento fermentovaný mliečny výrobok môžete použiť aj ako náhradu vajec v rôznych receptoch. Rovnako ako jogurt, cmar možno použiť ako kypriaci prostriedok v pečive. Môže dobre fungovať v sladkom aj slanom pečive, ako je chlieb, sušienky, muffiny a koláče. Pomer ¼ šálky k 1 vajcu funguje aj v tomto prípade. Rovnako ako biely jogurt, cmar sa tiež považuje za dobrý zdroj vápnika a vitamínu D.

Zdroj: Info.sk, TA, everydayhealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 spôsobov, ako zefektívniť klimatizáciu v aute. Záleží aj na parkovaní

5 spôsobov, ako zefektívniť klimatizáciu v aute. Záleží aj na parkovaní

VČERA - 20:15Zaujímavosti

Tu sú triky, vďaka ktorým budete mať v aute chladnejšie.

Púpavový med je bohatý na vitamíny, takto jednoducho si ho pripravíte aj doma

Púpavový med je bohatý na vitamíny, takto jednoducho si ho pripravíte aj doma

VČERA - 19:22Zaujímavosti

Každý si dokáže doma hravo a jednoducho pripraviť zdravú a chutnú pochúťku z bežne dostupných púpav.

Filmová a divadelná herečka Zdena Studenková bude mať 70 rokov

Filmová a divadelná herečka Zdena Studenková bude mať 70 rokov

VČERA - 10:22Zaujímavosti

Je známa svojim temperamentom a otvorenými názormi. Už viac ako 45 rokov sa radí medzi prvé dámy a stálice slovenskej filmovej a divadelnej scény.

Prečo máte po jedle chuť na sladké?

Prečo máte po jedle chuť na sladké?

VČERA - 6:52Zaujímavosti

„Druhý žalúdok“ nie je len mýtus. Odborníci vysvetľujú, prečo sa vám aj napriek pocitu sýtosti vždy po jedle žiada jesť sladké.

Vysielač Konstantynow postavili pred 50 rokmi - bol najvyššou stavbou sveta

Vysielač Konstantynow postavili pred 50 rokmi - bol najvyššou stavbou sveta

VČERA - 6:36Zaujímavosti

Bol najvyššou stavbou sveta. Neskôr ju prekonal len legendárny dubajský mrakodrap Burdž Khalifa, ktorý je dodnes najvyššou budovou na svete.