• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
13°Bratislava

Nemáte doma vajcia na pečenie alebo varenie? Takto ich viete nahradiť

  • 7:53 28.01.2023
  • Slovensko
Nemáte doma vajcia na pečenie alebo varenie? Takto ich viete nahradiť

Od jablkového pyré cez roztlačený banán po tekvicu - toto sú ingrediencie, ktorými môžete vo svojich obľúbených receptoch nahradiť vajcia.

Vajcia patria medzi základné potraviny, ktorú si môžete vychutnať v rôznych jedlách. Mnohí z nás si bez nich nevedia predstaviť raňajky, pretože tvoria základ omelety či vajca Benedikt. Vajcia sú tiež základnou prísadou pri pečení, no čo robiť, keď na ne máte alergiu? Či už vynechávate vajcia zo svojej stravy, pretože máte alergiu, vegánsku stravu alebo iné dôvody, stále si môžete pripraviť obľúbené. Tu je niekoľko možností, ako nahradiť vajcia počas pečenia alebo varenia.

Nesladené jablkové pyré

Jablkové pyré môže nahradiť vajcia v receptoch, ktorých vajcia fungujú ako spojivá, ako sú napríklad sušienky. V takýchto receptoch môžete nahradiť jedno celé vajce ¼ šálky jablčného pyré. Hľadajte nesladené druhy, aby ste recept zbytočne nepresladili. Samotné jablká už pridávajú do jedla trochu cukru.

Roztlačené avokádo

Podobne ako jablkové pyré vám môže poslúžiť aj roztlačené avokádo. Opäť môžete vo svojich receptoch nahradiť ¼ šálky roztlačeného avokáda na jedno vajce. Toto všestranné ovocie odporúčame pre jeho nutričný profil, ktorý zahŕňa mono- a polynenasýtené tuky, ktoré môžu znižovať LDL cholesterol, ako aj vlákninu, draslík a horčík.

Zaváraná tekvica

¼ šálky zaváranej tekvice dokáže nahradiť v recepte jedno vajce. Tekvica má aj viaceré zdravotné výhody. V štúdii uverejnenej v odbornom časopise Plants výskumníci zaznamenali protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne účinky tekvice. Konzumácia tekvice môže znížiť riziko cukrovky, rakoviny a srdcových chorôb.

Roztlačené banány

Podobne ako jablkové pyré, aj roztlačené banány môžu v určitých receptoch nahradiť vajcia. V tomto prípade môžete polovicou stredne veľkého banánu nahradiť jedno vajce. Banán dobre roztlačte vidličkou, aby ste predišli hrčkám. Aj banány ponúkajú antioxidanty a protizápalové účinky, ktoré môžu znížiť riziko chronických ochorení, ako je cukrovka a rakovina.

Želatína

Pokiaľ nedržíte vegánsku stravu, môžete vyskúšať želatínu namiesto vajec. Želatína je typ potravinovej prísady na báze živočíšnych bielkovín, ktorá pôsobí ako zahusťovadlo. Môžete zmiešať jeden balíček želatíny s 2 polievkovými lyžicami teplej vody, aby ste nahradili jedno vajce.

Mleté ľanové semienka

Aj keď ide o suchú zložku, mleté ľanové semienka môžu nahradiť vajce. Aby ste to dosiahli, jednoducho zmiešajte 3 polievkové lyžice teplej vody s 1 polievkovou lyžicou mletých ľanových semien a pred použitím nechajte jednu minútu odstáť. Touto zmesou dokážete nahradiť jedno vajce. Ľanové semienka sú dobrým rastlinným zdrojom kyseliny alfa-linolénovej (ALA), typu omega-3 esenciálnych mastných kyselín.

Biely jogurt

Biely jogurt je ďalšou z obľúbených náhrad vajec – stačí vymeniť ¼ šálky jogurtu za 1 veľké vajce. Jogurt môže pôsobiť aj ako kypriaci prostriedok vo vašich receptoch. Biely jogurt je tiež dobrým zdrojom vápnika a vitamínu D. Pri nákupe jogurtu si pozorne skontrolujte štítok, aby ste sa uistili, že neobsahuje žiadne pridané cukry, ovocie alebo príchute.

Cmar

Tento fermentovaný mliečny výrobok môžete použiť aj ako náhradu vajec v rôznych receptoch. Rovnako ako jogurt, cmar možno použiť ako kypriaci prostriedok v pečive. Môže dobre fungovať v sladkom aj slanom pečive, ako je chlieb, sušienky, muffiny a koláče. Pomer ¼ šálky k 1 vajcu funguje aj v tomto prípade. Rovnako ako biely jogurt, cmar sa tiež považuje za dobrý zdroj vápnika a vitamínu D.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TA, everydayhealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

VČERA - 21:35Zaujímavosti

​Je váš pes príliš hlučný? Možno by ste ho mali naučiť šepkať.

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

VČERA - 21:02Zaujímavosti

Rodina narazila na turistu, ktorý ustupoval pred medveďom.

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

VČERA - 20:26Zaujímavosti

​Hrdinský psík zachránil štyri deti pred útokom rotvajlera.

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

VČERA - 20:11Zaujímavosti

Hoci ide o traumatizujúcu udalosť, stále je potrebné ju riešiť s chladnou hlavou, hovorí zdravotník o prevoze blízkych do nemocnice.

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

VČERA - 19:07Zaujímavosti

​Týmto farbám by sa zrelé ženy mali vyhýbať, lebo hrozí, že budú vyzerať staršie.