• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.3.2024Meniny má Kazimír
16°Bratislava

Dva zvyky pri jedení, ktoré dvojnásobne zvyšujú riziko fibrilácie predsiení

  • 7:18 26.01.2023
  • Miami
Dva zvyky pri jedení, ktoré dvojnásobne zvyšujú riziko fibrilácie predsiení

Nevhodné vzorce jedenia sa môžu podpísať aj na zdraví srdca. Tieto dva zvyky vedú k vyššiemu riziku fibrilácie predsiení.

K atriálnej fibrilácii, alebo fibrilácii predsiení, dochádza vtedy, keď srdce náhle začne pumpovať krv príliš rýchlo alebo nepravidelne. V prípade, že sa táto porucha dlhodobo nelieči, zvyšuje riziko ďalších závažných ochorení, vrátane porážky.

Na zdravie srdca a kvalitu jeho práce pritom nevplýva len samotný krvný obeh, ale aj niektoré vzorce správania pri jedení. Odborník na elektrofyziológiu Edward Chu v prestížnom časopise American College of Cardiology poznamenáva, že kľúčové je načasovanie jednotlivých chodov.

Chu tvrdí, že k nesprávnemu fungovaniu srdca prispieva aj vynechávanie raňajok a pravidelné jedenie v neskorých nočných hodinách. Svoj záver opiera o zistenie z roku 2014, keď štúdia za účasti viac ako 47 tisíc dobrovoľníkov skúmala vynechávanie raňajok trikrát za týždeň a opakované jedenie večere dve hodiny pred spaním.

„Po zohľadnení ďalších faktorov životného štýlu a kardiovaskulárnych komorbidít sme zistili, že ľudia, ktorí pravidelne jedia neskoro večer a vynechávajú raňajky, čelia takmer dvojnásobnému riziku vzniku atriálnej fibrilácie v porovnaní s tými, ktorí sa tak nesprávajú,“ vysvetľuje Chu.

Odborník ďalej približuje, že autori štúdie naznačujú súvis medzi nepravidelným stravovaním a zmenami v krvnom obehu, ku ktorým dochádza aj vplyvom črevných pohybov a trávenia. Na vine by mohol byť aj pokles hladiny cukru v krvi, ku ktorému dochádza pri vynechaní jedla. Absencia raňajok navyše zvyšuje krvný tlak, čo takisto vyvoláva záťaž na srdce.

Príznaky fibrilácie predsiení

Samozrejmým prejavom atriálnej fibrilácie je zrýchlený tep srdca, no okrem neho si treba všímať aj znaky, ako slabosť, malátnosť, dýchavičnosť a nepravidelný tep. Silné búšenie srdca v takomto stave pretrváva niekoľko sekúnd až minút, pričom sa obvykle dostavuje náhodne a nečakane. Z tohto dôvodu ide o ťažko diagnostikovateľnú poruchu.

Hlavným rizikom fibrilácie predsiení je jeho potenciál vyvolať ďalšie závažné zdravotné riziká, ako je porážka. Pri včasnom odhalení je však prognóza spravidla dobrá a pacienti môžu popri liečbe ďalej fungovať v bežnom živote.

Zdroj: Info.sk, DP, acc.org, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

VČERA - 21:16Zdravie

Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že by za to mohli zodpovedať pohlavné hormóny.

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

VČERA - 18:08Zdravie

Cestoviny ako také netreba zatracovať. Ak sa však chcete vyhnúť negatívnym zdravotným následkom ich konzumácie, jedzte ich podľa odporúčaní odborníkov.

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

VČERA - 6:31Zdravie

Káva sa obvykle považuje za celkom zdravý nápoj. Zvrat nastáva, ak ju pijete spolu s ochucovadlom.

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.