Dva zvyky pri jedení, ktoré dvojnásobne zvyšujú riziko fibrilácie predsiení

Nevhodné vzorce jedenia sa môžu podpísať aj na zdraví srdca. Tieto dva zvyky vedú k vyššiemu riziku fibrilácie predsiení.
K atriálnej fibrilácii, alebo fibrilácii predsiení, dochádza vtedy, keď srdce náhle začne pumpovať krv príliš rýchlo alebo nepravidelne. V prípade, že sa táto porucha dlhodobo nelieči, zvyšuje riziko ďalších závažných ochorení, vrátane porážky.
Na zdravie srdca a kvalitu jeho práce pritom nevplýva len samotný krvný obeh, ale aj niektoré vzorce správania pri jedení. Odborník na elektrofyziológiu Edward Chu v prestížnom časopise American College of Cardiology poznamenáva, že kľúčové je načasovanie jednotlivých chodov.
Chu tvrdí, že k nesprávnemu fungovaniu srdca prispieva aj vynechávanie raňajok a pravidelné jedenie v neskorých nočných hodinách. Svoj záver opiera o zistenie z roku 2014, keď štúdia za účasti viac ako 47 tisíc dobrovoľníkov skúmala vynechávanie raňajok trikrát za týždeň a opakované jedenie večere dve hodiny pred spaním.
„Po zohľadnení ďalších faktorov životného štýlu a kardiovaskulárnych komorbidít sme zistili, že ľudia, ktorí pravidelne jedia neskoro večer a vynechávajú raňajky, čelia takmer dvojnásobnému riziku vzniku atriálnej fibrilácie v porovnaní s tými, ktorí sa tak nesprávajú,“ vysvetľuje Chu.
Odborník ďalej približuje, že autori štúdie naznačujú súvis medzi nepravidelným stravovaním a zmenami v krvnom obehu, ku ktorým dochádza aj vplyvom črevných pohybov a trávenia. Na vine by mohol byť aj pokles hladiny cukru v krvi, ku ktorému dochádza pri vynechaní jedla. Absencia raňajok navyše zvyšuje krvný tlak, čo takisto vyvoláva záťaž na srdce.
Príznaky fibrilácie predsiení
Samozrejmým prejavom atriálnej fibrilácie je zrýchlený tep srdca, no okrem neho si treba všímať aj znaky, ako slabosť, malátnosť, dýchavičnosť a nepravidelný tep. Silné búšenie srdca v takomto stave pretrváva niekoľko sekúnd až minút, pričom sa obvykle dostavuje náhodne a nečakane. Z tohto dôvodu ide o ťažko diagnostikovateľnú poruchu.
Hlavným rizikom fibrilácie predsiení je jeho potenciál vyvolať ďalšie závažné zdravotné riziká, ako je porážka. Pri včasnom odhalení je však prognóza spravidla dobrá a pacienti môžu popri liečbe ďalej fungovať v bežnom živote.

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?
Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život
Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie
Riasa pomáha aj ľuďom so syndrómom dráždivého čreva.

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?
Sťažené dýchanie je len jeden z varovných príznakov emfyzému pľúc. Naučte sa odlišovať toto nebezpečné ochorenie od iných, menej závažných.

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku
Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.