Smer chce v pondelok hlasovať o novele Ústavy SR

Robert Fico žiada dohodu o termíne konania predčasných volieb ešte v priebehu budúceho týždňa.
Opozičný Smer-SD považuje za potrebné čo najrýchlejšie vytvoriť právne podmienky na vyhlásenie predčasných volieb. Žiada, aby už v pondelok (19. 12.) bolo v Národnej rade (NR) SR hlasovanie o návrhu novely Ústavy SR, ktorá by mala umožniť skrátenie volebného obdobia.
„V pondelok budúci týždeň je potrebné hlasovať o návrhu novelizácie Ústavy SR, aby sme mohli začať rokovať o návrhu na skrátenie volebného obdobia. Ešte počas budúceho týždňa musí vzniknúť dohoda o termíne konania predčasných volieb,“ uviedol v stanovisku šéf Smeru-SD Robert Fico.
Za ideálny termín predčasných volieb považuje Smer-SD máj 2023, nechce ich neskôr ako 30. júna 2023. Skrátenie volebného obdobia by sa podľa nich mohlo schváliť na konci budúceho týždňa. „Popri tom môžu paralelne prebiehať rokovania našich expertov o návrhu rozpočtu na budúci rok, na ktorom musí vzniknúť široká politická dohoda,“ dodal Fico.
Návrh novely ústavy z dielne Sme rodina by mohol umožniť skrátenie volebného obdobia NR SR dvoma spôsobmi, a to referendom a ústavným zákonom. Návrh je v druhom čítaní.

Leteckí záchranári zasahovali pri vážnej dopravnej nehode
V havarovanom vozidle sa nachádzali tri osoby.

PS chce zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov samospráv
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko chce presadiť zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov územnej samosprávy zo súčasných 18 na 16 rokov.

Prezident: Pápež dúfa, že niekedy príde na Slovensko
Pápež Lev XIV. vyjadril veľkú nádej, že bude počas svojho pontifikátu môcť prísť na Slovensko.

Polícia upozorňuje na falošné predvolania zasielané na e-mail
Podvodníci žiadajú, aby adresát reagoval na email do 24 hodín.

KDH navrhuje úpravu pri predpisovaní liekov lekármi špecialistami
KDH chce zabrániť nadbytočným návštevám ambulancií špecialistov a zbytočnému zaťažovaniu systému ambulantnej zdravotnej starostlivosti.