Horská záchranná služba varuje pred lavínami. Stupeň nebezpečenstva rastie v týchto oblastiach

Lavínové nebezpečenstvo vo Veľkej Fatre a v polohách nad 1600 metrov nad morom v Nízkych Tatrách popoludní stúpne na druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. V ostatných pohoriach v piatok platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň.
„Hlavnými lavínovými problémami sú nový a vetrom previaty sneh, a to na severných a severovýchodných orientáciách. V strmých žľaboch a miestach s väčšou výškou snehovej pokrývky, najmä na záveternej strane hrebeňov, je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení uvoľnenie lavíny,“ priblížil Buliak.
Zhodnotil, že celková výška snehovej pokrývky v pohoriach Slovenska je, vzhľadom na obdobie, podpriemerná. Pohybuje sa v rozmedzí od desať do 60 centimetrov snehu.
Počas piatkového popoludnia zasiahne horské územia Slovenska teplý front, ktorý prinesie od juhozápadu snehové zrážky a silný vietor. „Nový sneh bude pribúdať najmä večer,“ uviedol Buliak. Podotkol, že množstvo nového snehu sa bude v najvyšších polohách Nízkych Tatier a vo Veľkej Fatre pohybovať medzi 20 až 30 centimetrami a vietor na hrebeňoch dosiahne v nárazoch cez 108 kilometrov za hodinu.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.

KDH upozorňuje, že Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu.