• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Globálny predaj zbraní aj naďalej rastie

  • 7:15 05.12.2022
  • Štokholm
Globálny predaj zbraní aj naďalej rastie

Napriek problémom s dodávateľskými reťazcami súvisiacimi s koronavírusovou pandémiou celosvetový predaj zbraní v roku 2021 naďalej rástol.

Sto najväčších zbrojárskych firiem predalo vlani ťažké zbrane a služby v hodnote 592 miliárd dolárov (približne 570 miliárd eur), uvádza sa v správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) zverejnenej v pondelok. Infomruje o tom agentúra DPA a týždenník Der Spiegel.

V porovnaní s rokom 2020 to predstavuje nárast o 1,9 percenta. Biznis zbrojárskych firiem tak rástol podľa SIPRI už siedmy rok za sebou. Tempo rastu v roku 2021 bolo napriek tomu bol pod priemerom štyroch rokov pred pandémiou.

Najviac zbrojárskych firiem v rebríčku SIPRI (40) — vrátane prvých piatich — naďalej sídli v USA a ich podiel na celkovom predaji zbraní predstavuje 51 percent. Na druhom mieste nasleduje Čína s podielom, ktorý prudko vzrástol na 18 percent. S odstupom nasledujú Veľká Británia (6,8 percenta), Francúzsko (4,9 percenta) a Nemecko (1,6 percenta).

Tržby 40 amerických spoločností v roku 2021 však podľa SIPRI klesli takmer o jedno percento. USA tak boli jediným regiónom na svete, ktorý zaznamenal pokles predaja zbraní v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo bolo čiastočne spôsobené vysokou infláciou.

Piatimi zbrojárskymi spoločnosťami s najvyššími predajmi sú rovnako ako v predchádzajúcom roku americké spoločnosti Lockheed Martin, Raytheon, Boeing, Northrop Grumman a General Dynamics. Tak ako v roku 2020 nasledujú v prvej desiatke britská spoločnosť BAE Systems a štyri čínske koncerny.

V Európskej únii sa vlani najviac darilo talianskej firme Leonardo, ktorá skončila v globálnom meradle na dvanástom mieste. Celkovo 27 zo 100 zbrojárskych spoločností má sídlo v Európe. Vlani zaznamenali zisk 123 miliárd dolárov, čo je nárast o 4,2 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

V Ázii sídli 21 zbrojárskych z rebríčka SIPRI. Ich obrat bol 136 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 5,8 percenta. Osem čínskych spoločností na zozname malo tržby 109 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast 6,3 percenta. Skupina CSSC, pätnásta v rebríčku SIPRI, sa stala najväčším výrobcom vojenských lodí na svete.

Juhokórejská spoločnosť Hanwha Aerospace zaznamenala nárast tržieb o 7,6 percenta. Je jednou zo štyroch juhokórejských spoločností v top 100. Očakáva sa, že jej zisk v najbližších rokoch výrazne stúpne, pretože po ruskej invázii na Ukrajinu uzavrela významný obchod s Poľskom.

Medzi najväčšími zbrojárskymi spoločnosťami na svete je šesť ruských firiem. Ich vlaňajšie tržby dosiahli 17,9 miliardy dolárov, teda len o 0,4 percenta viac ako v predchádzajúcom roku. Podľa SIPRI celý ruský zbrojársky priemysel vykazuje náznaky stagnácie. Zbrojárske firmy majú veľké problémy zohnať polovodiče. Finančné sankcie, ktoré Západ uvalil po ruskej invázii, na ne tvrdo dopadajú. Napríklad koncern Almaz-Antej oznámil, že nedostal platby za časť dodaných zbraní.

SIPRI tiež konštatuje, že väčšina európskych zbrojárskych firiem, ktoré sa špecializujú na konštrukciu lietadiel, zaznamenali straty. Nárast naopak zaznamenali výrobcovia lodí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj: Rusko začalo svoju veľkú odplatu za odpor Ukrajiny

Zelenskyj: Rusko začalo svoju veľkú odplatu za odpor Ukrajiny

VČERA - 21:44Zahraničné

Rusko začalo svoju "veľkú odplatu" za odpor Ukrajiny voči ruskej invázii, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Blinken zagratuloval Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách

Blinken zagratuloval Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách

VČERA - 21:26Zahraničné

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok zablahoželal nadchádzajúcemu českému prezidentovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách.

Pred sídlom Európskej komisie útočili nožom, polícii je útočník známy

Pred sídlom Európskej komisie útočili nožom, polícii je útočník známy

VČERA - 21:19Zahraničné

Jeden človek je v kritickom stave a ďalší dvaja sú zranení po útoku nožom, ku ktorému došlo v pondelok večer na stanici metra v belgickej metropole Brusel.

Jermak tvrdí, že Poľsko je naklonené možnému dodaniu stíhačiek F-16 na Ukrajinu

Jermak tvrdí, že Poľsko je naklonené možnému dodaniu stíhačiek F-16 na Ukrajinu

VČERA - 21:07Zahraničné

Poľsko vysiela pozitívne signály ohľadom možnej dodávky stíhačiek typu F-16 na Ukrajinu, uviedol v pondelok vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

Kanadský kardinál obvinený zo zneužívania odstúpil z funkcie vo Vatikáne. Dôvodom je vysoký vek

Kanadský kardinál obvinený zo zneužívania odstúpil z funkcie vo Vatikáne. Dôvodom je vysoký vek

VČERA - 21:03Zahraničné

Kanadský kardinál Marc Ouellet, ktorý bol viackrát obvinený zo sexuálneho zneužívania, odstúpil z funkcie prefekta Kongregácie pre biskupov. Oznámil to v pondelok Vatikán.