Nemecko poprelo tvrdenie Johnsona, že chcelo, aby sa Ukrajina rýchlo vzdala
- 6:14 24.11.2022
- Berlín

Tento postoj malo Nemecko podľa Johnsona z čisto ekonomických dôvodov.
Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit poprel v stredu tvrdenie bývalého britského premiéra Borisa Johnsona, že Berlín najprv chcel, aby sa Ukrajina po spustení invázie vo februári rýchlo vzdala Rusku. Informácie priniesli tlačová agentúra AP a portál britského denníka The Guardian.
Hebestreit povedal novinárom: „Mám chuť prejsť na angličtinu - vravím vám, že to, čo Boris Johnson povedal, je 'utter nonsense', vyložený nezmysel.“
„Dobre vieme, že tento veľmi zábavný expremiér mal vždy svojský vzťah k pravde,“ dodal hovorca. Na obhajobu Nemecka pripomenul aj prejav kancelára Olafa Scholza v nemeckom parlamente 27. februára, teda tri dni po začatí vojny, v ktorom sa ten dôrazne postavil na stranu Ukrajiny.
„Preto si myslím, že fakty hovoria proti podozreniam, ktoré som počul v interview (s Johnsonom),“ vyhlásil Hebestreit.
Televízia CNN Portugal citovala v pondelok 21. novembra Johnsonove slová, že „nemecký postoj bol v jednej fáze (invázie) taký, že môže nastať katastrofa, a preto bude v celej situácii lepšie, ak sa všetko rýchlo skončí a Ukrajina sa prestane brániť“. Podľa televízie Johnson tvrdil, že Nemecko má pre tento postoj „čisto ekonomické dôvody“.
Johnsona v minulosti opakovane obvinili, že počas svojej kariéry novinára, poslanca a neskôr aj premiéra klamal.
Z funkcie predsedu vlády aj lídra konzervatívcov ho napokon donútili odstúpiť - po sérií škandálov - členovia jeho vlastnej politickej strany. Rezignáciu na premiérsky post Johnson oznámil začiatkom júla, vo funkcii však zostal až do začiatku septembra; kým ho v nej nahradila dnes už tiež expremiérka Liz Trussová.

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.