Slovensko chce obmedziť emisie metánu, stalo sa signatárom svetového záväzku

Slovensko sa stalo signatárom svetového záväzku obmedziť emisie metánu, ktorý je najagresívnejší a najnebezpečnejší skleníkový plyn.
Urobilo tak v rámci Klimatického samitu OSN (COP27) a pridalo sa tým k ďalším 130 štátom. Na tlačovej konferencii o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.
Metán vzniká na Slovensku najmä na skládkach. „Preto je dôležité aj to úsilie, ktoré sa realizuje v rámci odpadového hospodárstva. To znamená čo najviac znížiť mieru skládkovania odpadov a čo najviac odkloniť odpady, ktoré môžu takýmto spôsobom prispievať k emisiám metánu,“ povedal Kiča. Spomenul napríklad triedenie bioodpadu, zabezpečenie mechanicko-biologickej úpravy či ekologizáciu poľnohospodárstva. Takéto opatrenia umožňujú podľa Kiču splniť Slovensku záväzok do roku 2030.
Štátny tajomník dodal, že slovenská delegácia je sklamaná zo záverov klimatického samitu. „K realizácii nášho záväzku, ktorý vyplýva z odporúčaní odborného panelu IPCC, a to zabrániť nárastu globálneho otepľovania o 1,5 stupňa, sme sa nepriblížili, respektíve iba veľmi minimálne,“ povedal.

Ján Budaj verí, že sa trestné konanie ukáže ako nedôvodné
Exminister životného prostredia Ján Budaj, ktorý čelí obvineniu pre pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, deklaruje, že čestne hájil verejný záujem.

Z trhu sťahujú cestoviny
ŠVPS SR upozorňuje na nevyhovujúce cestoviny na slovenskom trhu.

SHMÚ vydal výstrahy, platia pre celú krajinu
Meteorológovia varujú pred nepriaznivým počasím.

Z trhu sťahujú silikónovú pomôcku do kuchyne
V pomôcke sa podľa hygienikov zistilo nadlimitné množstvo prchavých látok.

Opoziční politici reagovali na list od Fica
Nenávisť šíri podľa Gröhlinga a Remišovej premiér.