Británia zmrazila majetok ruských oligarchov. Toto je jeho výška
- 10:11 11.11.2022
- Londýn

Britská vláda zmrazila majetok v hodnote viac ako 18 miliárd libier (20,5 miliardy eur), ktorý vlastnili ruskí oligarchovia, ako aj iné fyzické a právnické osoby sankcionované za inváziu Moskvy na Ukrajinu.
Ako TASR informuje na základe správy agentúry Reuters, Rusko tak predbehlo Líbyu a Irán a stalo sa krajinou, na ktorú Británia uvalila najviac sankcií. Vyplýva to z výročnej správy Úradu pre implementáciu finančných sankcií (OFSI), ktorý je súčasťou britského ministerstva financií.
Hodnota zmrazeného ruského majetku je o šesť miliárd libier vyššia ako hodnota majetku skonfiškovaného v rámci všetkých ostatných sankčných režimov uvalených Britániou.
Medzi sankcionovanými osobami sú ruský miliardár Roman Abramovič a podnikateľ Michail Fridman, ale aj ruský prezident Vladimir Putin, jeho príbuzní a armádni velitelia.
Celkovo Británia doteraz sankcionovala viac ako 1200 jednotlivcov vrátane významných podnikateľov a prominentných politikov a viac ako 120 subjektov v Rusku.
„Na Rusko sme uvalili najprísnejšie sankcie, aké kedy boli (uplatnené), a to ochromuje jeho vojnovú mašinériu,“ uviedol vo vyhlásení Andrew Griffith z britského ministerstva financií. „Náš odkaz je jasný: nedovolíme Putinovi uspieť v tejto brutálnej vojne,“ zdôraznil.
Zmrazený majetok je kombináciou podielov v spoločnostiach a hotovosti na bankových účtoch. Nezahŕňa fyzické aktíva, ako sú nehnuteľnosti alebo aktíva držané v korunných dependenciách, ako sú Guernsey a Jersey.
V desaťročiach po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 bola Británia cieľom veľkej časti peňažných tokov z Ruska.
Reuters pripomenul, že Európska únia, 27-členný blok s päťkrát väčšou ekonomikou ako britská, v júli uviedla, že v dôsledku vojny na Ukrajine zmrazila ruský majetok v hodnote 13,8 miliardy eur.
Zatiaľ čo ruské aktíva na Západe sú v súčasnosti iba zmrazené, vedú sa diskusie o tom, aké sú možnosti na ich zhabanie. Západní predstavitelia pritom argumentujú, že povojnová obnova Ukrajiny si vyžiada obrovské finančné prostriedky.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.