• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

Irán vyvinul strelu, ktorá dokáže prekonať protivzdušnú obranu

  • 13:28 10.11.2022
  • Teherán
Irán vyvinul strelu, ktorá dokáže prekonať protivzdušnú obranu

Irán vyvinul hypersonickú balistickú strelu, ktorá je schopná obísť všetky systémy protiraketovej obrany.

Vo štvrtok to oznámil veliteľ iránskych revolučných gárd generál Amír Alí Hádžízáde. Správa je prevzatá z agentúry AFP.

Hypersonické strely dokážu rovnako ako štandardné balistické strely niesť jadrové hlavice, sú však schopné dosiahnuť päťnásobok rýchlosti zvuku.

Táto hypersonická balistická strela bola vyvinutá na prekonanie protileteckých štítov a bude schopná prekonať všetky systémy protivzdušnej obrany,“ vyhlásil Hádžízáde. Dodal tiež, že vývoj takejto rakety predstavuje „generačný skok v oblasti raketových striel“.

Oznámenie o novej hypersonickej strele prišlo len niekoľko dní po tom, čo Irán oficiálne priznal, že Rusku dodal útočné drony. Uviedol však, že tak urobil ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu a po jej začiatku už Rusku drony neposielal.

Agentúra AFP pripomína, že hypersonické strely dokážu na rozdiel od balistických lietať v nižších vrstvách atmosféry a rýchlejšie dosiahnuť cieľ. Lídrom v oblasti vývoja týchto striel je v súčasnosti Rusko, za ním nasledujú Čína a Spojené štáty. Hypersonické rakety sa tiež dajú ovládať, čo znamená, že sa je ťažšie ich zamerať.

Skúšku hypersonickej strely vlani uskutočnila aj Severná Kórea.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.

Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.

VČERA - 21:14Zahraničné

Svetoví lídri reagujú na zvolenie nového pápeža Leva XIV. po štvrtkovom druhom dni konkláve. Hlave katolíckej cirkvi pogratulovali lídri Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Francúzska či Európskej únie.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA

VČERA - 20:32Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí

VČERA - 19:46Zahraničné

Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Kto bude novým pápežom?

Kto bude novým pápežom?

VČERA - 19:17Zahraničné

Nová hlava katolíckej cirkvi si zvolila meno Lev XIV.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch

VČERA - 18:40Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.