Slovákom najviac škôd spôsobuje sneh a námrazy
- 19:50 01.03.2013
- BRATISLAVA

V minulom roku Slovákom najviac škôd spôsobil sneh a námrazy. Škody spôsobovala váha snehu, pod ktorou sa zrútili strechy, ale i padajúce kusy ľadu či snehu zo striech alebo konáre lámajúce sa pod váhou snehu, ktoré poškodili autá.
Vyplýva to z prieskumu Generali PPF Holding, v ktorom monitorovali počet škôd spôsobených prírodnými katastrofami a nahlásenými klientmi poisťovní spadajúcich pod Generali. Agentúru SITA o tom informoval Michal Holčík.
Prieskum robili v deviatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy, okrem Slovenska aj v Českej republike, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku, Maďarsku, Poľsku a Bulharsku.
V krajinách strednej a juhovýchodnej Európy spôsobujú tradične najviac poistných škôd búrky, víchrice a krupobitia.
Hoci v celosvetovom porovnaní prírodných katastrof postihujú najväčší počet ľudí povodne, obyvateľov strednej a juhovýchodnej Európy výrazne trápil tento živel naposledy v roku 2010.
Na Slovensku vtedy záplavy spôsobili najväčšie škody za posledných 20 rokov, čo sa týka rozsahu poistného plnenia.
V uplynulom roku 2012 nahlasovali Slováci najmä škody spôsobené pod tiažou snehu a námrazy (zrútené strechy, poškodené vozidlá pádom ľadu alebo snehu zo strechy alebo pádom stromov v dôsledku tiaže snehu). Nasledovali poistné udalosti spôsobené víchricou, krupobitím a požiarmi.
„Aj keď počet nahlásených poistných škôd v dôsledku povodní v posledných rokoch aj na Slovensku klesol, povodne sú stále zďaleka najničivejšie, pokiaľ ide o rozsah poškodenia majetku a zásah do bežného života ľudí,“ hovorí Petr Bohumský, riaditeľ pre riadenie rizík a zabezpečenia Generali PPF Holding a dodáva: „Hoci bol uplynulý rok pre náš región relatívne pokojný, čo sa týka výskytu prírodných katastrof, trend posledných rokov je jednoznačný: objem škôd spôsobených klientom poisťovní prírodnými živlami výrazne vzrástol a s jeho vzostupným trendom musíme počítať aj naďalej“.
Najviac sa v uplynulom období zahrávali prírodné živly s Maďarskom, kde za posledné tri roky bolo nahlásených viac ako 134 000 škôd v dôsledku víchrice a krupobitia.
Pre porovnanie:
- Z prírodných katastrof spôsobujú v celosvetovom meradle najväčšie finančné škody hurikány a zemetrasenia.
- Vôbec najnákladnejšou prírodnou katastrofou od roku 1970 bok hurikán Katrina, ktorý v auguste 2005 zasiahol juh USA, Mexický záliv a Bahamy, a v ktorého dôsledku boli poisťovniam nahlásené škody v hodnote 57,5 miliardy eur.
- Podľa štatistík švajčiarskej poisťovacej skupiny Swiss Re je na druhom mieste zemetrasenie v Japonsku z marca 2011, kde finančné plnenie nahlásených škôd dosiahlo 27 mld. eur.
- Hurikán Andrew, ktorý v auguste 1992 spôsobil v USA a na Bahamách škody vo výške 19.8 miliardy eur, je treťou najväčšou katastrofou.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany
Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.