Prezidentka: Lekári potrebujú istotu, že dôjde k formalizovaniu ich požiadaviek

Prezidentka sa v Banskej Bystrici stretla aj s lekármi, ktorí podali výpovede. Podľa nej očakávajú, že vláda zaujme stanovisko k ich požiadavkám.
Lekári očakávajú, že vláda zaujme stanovisko k ich požiadavkám, ktoré majú dlhodobý charakter. Potrebujú mať istotu, že to nebudú iba verbálne sľuby, ale že dôjde aj k formalizovaniu záväzku vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová počas návštevy Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici s tým, že tieto požiadavky považuje za legitímne.
Prezidentka sa v Banskej Bystrici stretla s vedením Rooseveltovej nemocnice aj s lekármi, ktorí podali hromadné výpovede. „Vedenie nemocnice má pochopenie pre tento krok lekárov, pretože si takisto uvedomuje dlhodobo veľmi krízový a kritický stav slovenského zdravotníctva,“ skonštatovala Čaputová.
Prezidentka sa pri stretnutí s lekármi zaujímala i o to, ako vnímajú kroky vlády, ktoré sú deklarované v súvislosti s ich požiadavkami. Podľa jej slov je zrejmé, že dlhodobé požiadavky nie sú splniteľné zo dňa na deň, za nezvládnutú však považuje komunikáciu s lekármi. „Pretože ak tu je vôľa vyjsť v ústrety týmto požiadavkám, tak tá vôľa musí byť vyjadrená adekvátnym spôsobom, aby nedošlo k najhoršiemu,“ dodala Čaputová.
V Rooseveltovej nemocnici podalo hromadné výpovede 130 lekárov, ide o približne tretinu lekárskeho personálu. Podľa riaditeľky nemocnice Miriam Lapuníkovej sa lekári týmto spôsobom rozhodli vyjadriť rokmi kumulované emócie a zmenu v procesoch v celom zdravotníctve považujú za nevyhnutnú.
„Ide o oddelenia, ktoré sú nevyhnutné na to, aby zabezpečili prevádzku nemocnice. Ak dôjde k naplneniu výpovedí, bude to mať zásadný dosah na zabezpečenie plynulosti prevádzky každého jedného ústavného zdravotníckeho zariadenia, nielen Rooseveltovej nemocnice,“ uviedla Lapuníková s tým, že situácia musí byť riešená na najvyššej politickej úrovni.
Lekárske odborové združenie začiatkom októbra informovalo, že hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Rezort zdravotníctva ubezpečuje, že hľadá riešenia a snaha dohodnúť sa je podľa neho na oboch stranách. Ministerstvo verí, že k reálnemu odchodu lekárov nedôjde.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.