• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Navaľného spolupracovníci chcú oživiť prácu jeho politických štábov v Rusku

  • 16:40 04.10.2022
  • Moskva/Praha
Navaľného spolupracovníci chcú oživiť prácu jeho politických štábov v Rusku

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku. Formou statusu na platforme Telegram o tom v utorok informovalo Rádio Sloboda (RFE/RL).

Keď moskovský mestský súd vyhlásil sieť Navaľného štábov v regiónoch za extrémistickú organizáciu, mnohí jej zamestnanci i aktivisti emigrovali, pretože im hrozilo trestné stíhanie. Teraz sa však domnievajú, že po siedmich mesiacoch vojny na Ukrajine „pozícia putinovského režimu zoslabla“.

Navaľnyj v nedávnom článku zverejnenom v denníku The Washington Post napísal, že jediným spôsobom, ako sa Rusko môže vyhnúť „nekonečnému cyklu imperiálneho autoritárstva“, je stať sa parlamentnou demokraciou.

Nová sieť politických štábov má podľa Navaľného spolupracovníka Ivana Ždanova pripomínať „partizánske podzemné hnutie“, pričom bezpečnosti aktivistov sa bude venovať veľká pozornosť.

RFE/RL vo svojom statuse pripomenula, že spolupráca s Navaľného štábmi môže byť teraz podľa ruských zákonov považovaná za účasť v extrémistickej organizácii, za čo hrozí dlhoročný trest odňatia slobody.

Ždanov a mnohí ďalší Navaľného spolupracovníci sú v Rusku na oficiálnom zozname teroristov a extrémistov a boli voči nim začaté aj trestné konania.

Samotný Navaľnyj si odpykáva trest odňatia slobody vo väznici s prísnym režimom vo Vladimirskej oblasti. Zatknutý bol v januári 2021 ihneď po svojom návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Z pokusu o svoje otrávenie Navaľnyj viní Kremeľ, ktorý však toto obvinenie odmieta.

Po návrate z Nemecka bol Navaľnyj najskôr odsúdený na 2,5 roka väzenia pre porušenie podmienok trestu vyneseného za údajnú spreneveru. Začiatkom tohto roka dostal ďalších deväť rokov väzenia za podvody a pohŕdanie súdom, čo považuje za politicky motivovaný trest.

V spomínanom článku pre Washington Post Navaľnyj uviedol, že západné krajiny správne tvrdia, že je dôležité, aby Ukrajina bola nezávislá a aby Rusko nevyhralo vojnu. Podľa neho však Západ musí začať premýšľať o tom, ako bude Rusko vyzerať, keď sa boje zastavia. Základom by podľa Navaľného malo byť dosiahnutie stavu, aby „Rusko a jeho vláda, prirodzene bez nátlaku, nechceli začínať vojny a nepovažovali ich za lákavé“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéfka amerických tajných služieb: Boje na Ukrajine prebiehajú v zníženom tempe

Šéfka amerických tajných služieb: Boje na Ukrajine prebiehajú v zníženom tempe

DNES - 18:11Zahraničné

Boje vo vojne na Ukrajine podľa Avril Hainesovej prebiehajú v "zníženom tempe" a tento stav sa pravdepodobne nezmení ešte niekoľko mesiacov, keďže sa Kyjev i Moskva pripravujú na protiofenzívu po zimných mesiacoch.

Britániu ochromia štrajky, vláda chce nasadiť armádu

Britániu ochromia štrajky, vláda chce nasadiť armádu

DNES - 17:44Zahraničné

Stovky príslušníkov britskej armády a ďalších úradov sa pripravujú na možné nasadenie v prípade štrajkov vo verejnom sektore, ktorým Británia môže počas zimy čeliť.

Ukrajinskí vojaci sa už zúčastňujú na výcviku v Česku

Ukrajinskí vojaci sa už zúčastňujú na výcviku v Česku

DNES - 16:30Zahraničné

Ukrajinskí vojaci sa už zúčastňujú na výcviku vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá v Olomouckom kraji v ČR. Celkom by sa ich na výcviku malo zúčastniť 4000.

Na ruské pobrežie vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

Na ruské pobrežie vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

DNES - 14:51Zahraničné

Až 1700 mŕtvych tuleňov vyplavilo na pobrežie Kaspického mora v južnom Rusku. Príčina ich úhynu je naďalej nejasná, ale zrejme uhynuli prirodzene.

Macron: Posielanie zbraní na Ukrajinu neoslabuje obranu Francúzska

Macron: Posielanie zbraní na Ukrajinu neoslabuje obranu Francúzska

DNES - 13:45Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol kritiku, že jeho krajina bude mať nedostatok zbraní v dôsledku dodávok na Ukrajinu.