• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 28.11.2022Meniny má Henrieta
Bratislava

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

 • 10:57 02.10.2022
 • Bratislava
Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

Vďaka jemnej chuti a farbe sa biele korenie hodí nielen do svetlých pokrmov. Zistite, o čo prichádzate, keď ho pri varení obchádzate.

Korenie je spolu so soľou základnou prísadou, ktorá dotvára chuť prakticky každého receptu. K najčastejšie využívaným druhom korenia patrí klasické čierne korenie, ktoré sa získava z rastliny Piper nigrum. Poznáme ho v mletej aj celistvej podobe, obvykle ako vysušené guľôčky.

Biely súrodenec čierneho korenia pochádza z tej istej rastliny, rozdiel je v ich spracovaní. Bobuľky čierneho korenia sa zbierajú ešte nedozreté, po čom nasleduje ich sušenie s kožou navrchu. Po celkovom spracovaní preto získavajú čiernu farbu a vráskavý vzhľad.

Pri zbere plne dozretých bobúľ korenia sa tieto plody namáčajú a kvasia a nakoniec sa z nich odstráni vonkajšia vrstva. Takýmto spôsobom získavame biele korenie, ktoré je na pohľad jemnejšie a svetlejšie ako čierne.

Biele korenie sa často pridáva do receptov so svetlými prísadami, kde po zamiešaní nepôsobí kontrastne. Rozdiel však nespočíva len vo farbe – oproti čiernemu koreniu je totiž takisto chuťovo jemnejšie a slanšie.

Rozdiely medzi dvomi základnými druhmi korenia badať aj pri skladovaní. Sušené bobuľky čierneho korenia vydržia vo vzduchotesnej nádobe až rok, v mletej podobe strácajú chuť po niekoľkých mesiacoch. Keďže biele korenie nemá zaručenú ochranu v podobe vonkajšej vrstvy, v poličke nám vydrží kratšie a o chuť prichádza už v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Biele korenie by ste sa nemali báť pridať do jedál, v ktorých inak oceňujete zemitú chuť čierneho korenia v kombinácii so štipkou soli. Skvele sa hodí napríklad na ochutenie praženice, cesnakových a bylinkových dipov a omáčok, či dokonca vyprážaných kuracích krídel, čo je recept, ktorý sa osvedčil aj fastfoodovému reťazcu KFC.

Keďže sa biele korenie tradične hodí do svetlých receptov, využijete ho aj všade tam, kde sa pridáva syr, ďalej pri príprave šalátov a polievok, obložených chlebov, slaných pekárenských výrobkov, cestovín a omáčok, no môžete ho pridať napríklad aj do čaju.

14 dôvodov, prečo ho používať častejšie

 1. Bohaté na antioxidanty – biele korenie obsahuje viac antioxidantov ako čierne korenie. Tieto látky bojujú proti voľným radikálom v tele, vďaka čomu chránia orgány pred poškodením a oxidačným stresom.
 2. Bojuje proti zápalom – vďaka obsahu piperínu je biele korenie schopné liečiť zápal v tele. Okrem toho má schopnosť zmierniť svalové napätie spôsobené záťažou alebo naťahovaním.
 3. Prevencia pred nafukovaním – piperín sa dokáže postarať aj o redukciu nafukovania a podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, takže pomáha plynulosti trávenia.
 4. Prosperuje tráveniu – okrem podpory tvorby žalúdočnej kyseliny biele korenie obsahuje aj vlákninu, čo dokopy predstavuje dobrý základ pre rýchlejšie trávenie.
 5. Pomáha pri liečbe porúch príjmu potravy – biele korenie zvyšuje chuť do jedla, z čoho môžu vyťažiť aj pacienti s poruchou príjmu potravy.
 6. Chráni pred rakovinou – biele korenie zabraňuje tvorbe voľných radikálov v tele a vďaka obsahu kapsaicínu pomáha pri prevencii rakoviny prostaty. Vďaka podpore zdravia tráviacej sústavy ho tiež možno považovať za ochrancu pred vznikom rakoviny čriev.
 7. Znižuje tlak – v bielom korení možno nájsť aj flavonoidy, vitamín A a vitamín C, čo sú látky užitočné aj pri znižovaní krvného tlaku.
 8. Chráni zdravie srdca – vďaka protizápalovým účinkom a schopnosti znížiť tlak je biele korenie vhodným doplnkom pre kardiakov.
 9. Zamedzuje bolestiam hlavy – jednou zo schopností kapsaicínu v bielom korení je rozširovať cievy, čím prispieva k lepšiemu prúdeniu krvi. Následkom toho pomáha chrániť pred vznikom bolesti hlavy.
 10. Zmierňuje príznaky artritídy – piperín, rovnako ako kapsaicín, je schopný zmierniť príznaky artritídy a dny. Biele korenie tiež podporuje tvorbu svalovej hmoty a mobilitu najmä u starších ľudí.
 11. Pomáha pri chrípke a ochoreniach dýchacích ciest – biele korenie možno použiť ako podpornú liečbu pri klasických vírusových ochoreniach, pretože uvoľňuje dýchacie cesty. Pomáha aj s kašľom.
 12. Ničí baktérie – biele korenie je skvelá prevencia pred rastom a množením baktérií a kvasiniek.
 13. Zlepšuje funkciu mozgu – biele korenie podporuje kognitívnu funkciu mozgu a chráni pred degeneráciou mozgových buniek.
 14. Zvyšuje energiu – v neposlednom rade biele korenie podporuje syntézu energie v mitochondriách. Okrem toho je zdrojom mangánu, ktorý je potrebný pre správny chod týchto buniek.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com, healthifyme.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

DNES - 22:19Zdravie

HDL, čiže lipoproteín s vysokou hustotou, sa zvykne označovať aj ako „dobrý“ cholesterol. Čo však v skutočnosti táto látka znamená pre zdravie srdca?

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

DNES - 8:54Zdravie

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

VČERA - 19:37Zdravie

Poznáte to, konečne zaspávate, no musíte vstať a ísť na toaletu. No a potom ešte niekoľkokrát počas noci. Ak vás trápi časté nočné močenie, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 6:43Zdravie

Tu je niekoľko symptómov rakoviny ústnej dutiny, ktoré môžete pozorovať aj sami bez vyšetrenia u lekára.

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

20:42 26.11.2022Zdravie

​Určite ste počuli, že spánok v podprsenke môže brzdiť rast pŕs, spôsobiť rakovinu či brániť ochabnutiu pŕs.