Izbové rastliny môžu byť pre zvieratá toxické: Tieto druhy im neublížia
- 11:14 01.10.2022
- BRATISLAVA

Užívajte si prírodu, ktorú do domova prinášajú izbové rastliny, a zároveň chráňte svojich chlpatých domácich maznáčikov. Stačí si vybrať niektoré z netoxických rastlín.
Či už vaši domáci miláčikovia sedia v pokoji vo svojom pelechu, alebo lietajú celý deň po byte, určite chcete, aby boli v bezpečí. Práve okusovanie izbových rastlín môže pre nich znamenať mnohokrát až smrteľné nebezpečenstvo.
Bezpečnosť začína školením
Naučte svojho maznáčika, že izbové rastliny sú zakázané. Poskytnite mu radšej dostatok hračiek na hranie a na vonkajšiu stranu kvetináčov použite sprej na odpudzovanie domácich zvierat.
Domáce zvieratá a rastliny môžete udržať v bezpečí aj takto:
- Uložte rastliny na vyššiu poličku alebo v prípade mačiek ich zaveste zo stropu.
- Pôdu v kvetináčoch zakryte kameňmi, aby sa zvieratá nehrabali v hline.
- Používajte ťažké kveitnáče, ktoré sa ťažko prevrhnú.
- Odstráňte stojacu vodu z odkvapkávacích misiek.
Keďže nemôžete mať všetko neustále pod kontrolou, siahnite pri výbere izbových rastlín napríklad po týchto druhoch. Vaši domáci miláčikovia budú v bezpečí.
Vianočný kaktus (Schlumbergera bridgesti)
Foto: Nadya So/Shutterstock
Vianočný kaktus, ktorý pochádza z brazílskeho dažďového pralesa, sa pestuje jednoducho a práve vo vianočno období vás odmení bielymi, červenými alebo žltými kvetmi v tvare hviezdy. Má rád častú zálievku v malých množstvách, dostatok nepriameho svetla, denné zahmlievanie a primeranú teplotu.
Africká fialka (Saintpaulia)
Foto: Sunny_Smile/Shutterstock.com
Pripomienka viktoriánskej éry, jemná africká fialka, prináša trochu radosti, keď si vonkajšie kvety užívajú zimný spánok. Africké fialky sú dostupné v mnohých farbách a veľkostiach. Potrebujú teplé miesto s množstvom filtrovaného svetla.
Bostonská papraď (Nephrolepis exaltata)
Foto: Berna Namoglu/Shutterstock.com
Bostonská papraď potrebuje chladné miesto s vysokou vlhkosťou a nepriamym osvetlením. Ak máte doma suchý vzduch, položte papraď na misku s kamienkami naplnenú vodou. Vyparená voda bude poskytovať vlhkosť, ktorú papraď miluje. Tiež pomôže, ak ju niekoľkokrát do týždňa orosíte rozprašovačom. Pôdu udržiavajte vlhkú a denne ju kontrolujte. Ak listy zožltnú, vlhkosť zvýšte.
Konská palma (Beaucarnea recurvata)
Foto: Renata.Ka/Shutterstock.com
Táto izbová rastlina je vhodne pomenovaná pre svoju podobnosť s chvostom poníka. V skutočnosti to nie je palma, ale sukulent. Vodu totiž ukladá do veľkej vypukliny na spodnej časti kmeňa. Konská palma je nenáročná na pestovanie. Potrebuje palmovú, sukulentnú alebo kaktusovú pôdu a dostatok svetla. Zalievajte ju len každý týždeň-dva, ale poriadne.

Na Festivale pantomímy vzdajú hold Milanovi Sládkovi najlepší mímovia z Európy
Pohybové vystúpenia, emócie a neverbálnu komunikáciu prinesie od stredy do soboty Európsky festival pantomímy v troch mestách Trenčianskeho samosprávneho kraja - v Púchove, Považskej Bystrici a Trenčíne.

Vo veku 40 rokov zomrel herec Presley Chweneyagae, hviezda filmu Tsotsi
Juhoafrický herec Presley Chweneyagae z oscarového filmu Tsotsi (2005) zomrel vo veku 40 rokov, oznámil v utorok jeho agent a informuje AFP.

Ako na húsenice v záhrade? Stačí jeden krok
Ako sa navždy zbaviť húseníc v záhrade? Stačí prilákať ich prirodzených predátorov. Ako na to?

Brokolica z mrazničky rovno do hrnca? Chyba! Takto sa to robí správne
Varenie brokolice z mrazničky môže otupiť jej chuť. Ako sa vyhnúť tejto nepríjemnosti?

Agropodnikateľ Tĺčik previezol v 90. rokoch na Slovensko embryá bezrohých kráv
V roku 1992 priniesol Vojtech Tĺčik z USA na Slovensko nový druh mäsového plemena bezrohého hovädzieho dobytka Charolais netradičným spôsobom - dovozom embryí z USA, ktoré boli implantované do zajačích materníc.