• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
14°Bratislava

Zelenskyj povedal, že Ukrajina chce vstúpiť na jednotný trh EÚ

  • 18:25 15.09.2022
  • Kyjev
Zelenskyj povedal, že Ukrajina chce vstúpiť na jednotný trh EÚ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že jeho krajina chce vstúpiť na jednotný trh EÚ.

Otázka vstupu Ukrajiny na jednotný trh je pre nás naliehavá záležitosť počas našej cesty k štatútu členskej krajiny EÚ,“ povedal Zelenskyj v Kyjeve na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Prezident vyjadril presvedčenie, že sa tak stane a bude to „jedno z najdôležitejších víťazstiev jeho krajiny“.

Zelenskyj požiadal o prijatie Ukrajiny za členskú krajinu Európskej únie 28. februára, v piaty deň ruskej invázie na Ukrajinu, pripomína AFP. EÚ Ukrajine v júni udelila štatút kandidátskej krajiny.

Von der Leyenová na štvrtkovej tlačovej konferencii povedala, že prístupový proces Ukrajiny s EÚ je „na dobrej ceste“.

Je pôsobivé vidieť rýchlosť, odhodlanie a presnosť, s akou postupujete,“ odkázala Ukrajincom. „Zhodli sme sa, že musíme čo najviac pracovať na tom, aby mala Ukrajina viac obchodu, viac príjmov,“ doplnila s tým, že vstup tejto krajiny na jednotný európsky trh je možný.

Šéfka EK súčasne privítala rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorý vo štvrtok schválil úvery pre Ukrajinu v hodnote viac ako piatich miliárd eur. Prvá časť môže byť podľa nej vyplatená v polovici októbra po očakávanom súhlase členských krajín.

Zelenskyj sa von der Leyenovej poďakoval za podporu. Rokovali spolu aj o ukrajinských zariadeniach na výrobu energie, na ktoré opakovane útočia ruské sily, i o energetickej kríze v Európe, píše AFP. „Musíme si navzájom pomáhať v oblasti energie,“ povedal.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

DNES - 13:51Zahraničné

Európska únia v stredu vyzvala Indiu a Pakistan, aby okamžite konali s cieľom zmierniť situáciu medzi susednými krajinami.

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

DNES - 13:11Zahraničné

Rusko prijíma „všetky potrebné opatrenia“ vrátane obmedzenia prístupu na mobilný internet, aby zaistilo bezpečnosť počas prehliadky ku Dňu víťazstva, uviedol Kremeľ.

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

DNES - 12:40Zahraničné

Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová diskutovali o ďalšom rozvoji spolupráce medzi parlamentmi svojich krajín.

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

DNES - 11:22Zahraničné

Bývalý americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho nástupca v úrade Donald Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí na Ukrajinu, aby sa vzdala svojho územia.

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou

DNES - 10:22Zahraničné

Predseda Národnej rady SR sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.