Poslanci OĽANO navrhujú rozšíriť informačnú povinnosť v infozákone

Poslanci chcú tiež ustanoviť chcú výnimku, ktorá sa má týkať obmedzenia prístupu k informáciám pri ochrane pred ujmou v hospodárskej súťaži.
Poslanci OĽANO chcú novelizáciou zákona o slobodnom prístupe k informáciám rozšíriť informačnú povinnosť o subjekty, v ktorých je aspoň väčšinová priama či nepriama účasť povinných osôb.
„V zákone navrhujeme rozšíriť informačnú povinnosť aj na organizácie s väčšinovým podielom štátu, ktoré sa jej doteraz často vyhýbali,“ vysvetlil jeden z predkladateľov a predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO). Okrem toho navrhujú uzákoniť, že získané informácie možno ďalej šíriť a toho, kto ich získal, nemožno za to postihnúť. „Cieľom je vyhnúť sa prípadom, keď boli napríklad neziskové organizácie po zverejnení informácií šikanované žalobami,“ dodal Kremský.
Novelizácia má zároveň stanoviť prípady, pri ktorých nemožno poskytnúť informácie, a to pri hrozbe ujmy v hospodárskej súťaži, ale aj jasne vymedziť, že od úradov a štátnych firiem nemožno vyžadovať údaje a analýzy, ktoré nemajú a museli by ich vytvoriť iba na základe infožiadosti.
Navrhujú tiež spresniť definíciu informácie, aby bolo zrejmé, že pod vecnú pôsobnosť zákona nespadajú informácie v rámci povinnej osoby, ktoré boli „len myslené“ alebo „len vyslovené“, pričom návrh vypočítava podoby, v ktorej môže byť informácia zaznamenaná. Predĺžiť navrhujú minimálnu lehotu zverejňovania povinne zverejnenej zmluvy na desať rokov od nadobudnutia účinnosti.
Cieľom novely je podľa slov jej autorov napríklad spresniť a upraviť ustanovenia, ktoré doteraz pre nejasnosti viedli k sporom. Zmeny mali požadovať aj neziskové organizácie a združenia občanov, pričom úprava infozákona bola aj súčasťou programového vyhlásenia vlády.
Podobnú zmenu predložilo aktuálne do medzirezortného pripomienkového konania aj Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. Navrhuje rozšíriť okruh poskytovaných informácií aj povinných osôb. Štátny tajomník rezortu spravodlivosti Ondrej Dostál (SaS) nepovažuje za šťastné, že poslanci z OĽANO prišli s takýmto návrhom. „Keď navyše disponovali informáciami, že ministerstvo pripravuje svoju vlastnú novelu,“ podotkol s tým, že oba návrhy sa vo veľkej miere obsahovo prekrývajú.

PS: Politickú zodpovednosť za pokus o atentát na Fica nesie minister vnútra
Politickú zodpovednosť za pokus o atentát na predsedu vlády SR Roberta Fica nesie minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý má na starosti ochranu ústavných činiteľov.

Fico sa zo zranení, ktoré utrpel pri atentáte, liečil vyše 42 dní
Premiér Robert Fico sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

Krajčí: Šaško presúva sľúbené peniaze na novú nemocnicu v Bratislave do Prešova
Minister zdravotníctva Kamil Šaško posúva stovky miliónov eur z plánu obnovy, sľúbené na výstavbu novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, na výstavbu novej nemocnice v Prešove.

Demokrati: Smer videom o vyhrážkach premiérovi zavádza, cieľom je poškodiť nás
Vyjadrenie predstaviteľov strany Smer-SD je hrubým zavádzaním a manipulatívnou propagandou, ktorej cieľom je poškodiť stranu Demokrati.

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu
Štvrtková Bezpečnostná rada SR a výstupy po nej sú zneužitím pôdy Úradu vlády SR na čisto politickú agendu. Myslí si to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.