• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
Bratislava

Nemecko môže predĺžiť chod posledných troch jadrových reaktorov

  • 15:03 17.08.2022
  • Brusel
Nemecko môže predĺžiť chod posledných troch jadrových reaktorov

Nemecko spĺňa podmienky na to, aby odložilo na neskôr zatvorenie svojich posledných troch jadrových elektrární, ktoré mali byť pôvodne vypnuté k 31. decembru, keďže sa počas nadchádzajúcej zimy pripravuje na nedostatok plynu. Uviedol v stredu európsky internetový spravodajský portál EUobserver.

Pripomenul, že anonymní predstavitelia nemeckej spolkovej vlády potvrdili tento krok v utorok (16. 8.) pre americký denník Wall Street Journal s tým, že boli splnené potrebné podmienky na to, aby vláda umožnila dočasné predĺženie životnosti posledných troch funkčných jadrových reaktorov. Dôvodom je skutočnosť, že krajina môže čeliť nedostatku plynu v dôsledku prerušenia dodávok z Ruska kvôli vojnovej situácii na Ukrajine.

Podľa EUobserver by to bol „zlom“ v nemeckej energetickej politike, avšak hovorca nemeckého ministerstva hospodárstva v reakcii na článok amerických novín uviedol, že tejto správe „chýba akýkoľvek faktický základ“.

Minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý vo vládnej trojkoalícii zastupuje Stranu zelených, si ešte začiatkom tohto roka objednal štúdiu, ktorá naznačila, že predlženie chodu troch jadrových reaktorov nepomôže vyriešiť potenciálnu energetickú krízu.

Posledné tri jadrové elektrárne v Nemecku Isar 2 v južnom Bavorsku, Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Emsland v Dolnom Sasku zaisťujú len šesť percent výroby elektriny v Nemecku. Na druhej strane nahradenie ich produkcie energiou z plynu alebo uhlia by ešte viac zhoršilo energetické problémy Nemecka.

EUobserver pripomenul, že Nemecko okrem toho čelí aj tlaku svojich európskych spojencov vrátane Európskej komisie, aby predĺžilo prevádzku posledných reaktorov v rámci širšieho úsilia EÚ zvládnuť hroziacu energetickú krízu.

Po tom, ako Rusko v júli znížilo vývoz plynu do Nemecka o 80 percent, dochádza aj k zmene nálady v Berlíne, keď politici sú čoraz ochotnejší prehodnotiť zatvorenie jadrových elektrární, keďže odstavenie od ruského plynu nie je celkom nereálne. Formálne politické rozhodnutie však môže trvať niekoľko týždňov, lebo aj ak vláda predĺženie funkčnosti reaktorov schváli, môže byť ešte potrebné hlasovanie v Bundestagu.

EUobserver spresnil, že začiatkom augusta sociálno-demokratický kancelár Olaf Scholtz prvýkrát pripustil, že má zmysel ponechať v prevádzke posledné tri jadrové reaktory v krajine. Aj koaličná Liberálna strana (FDP) podporuje tento nápad rovnako ako opoziční konzervatívci z Kresťansko-demokratickej únie (CDU). Najzdržanlivejšia je Strana zelených, ktorá v súčasnej vládnej koalícii zodpovedá za hospodársku a klimatickú politiku.

Zmeniť nastolený kurz v oblasti jadrovej energie môže byť pre Zelených náročné, lebo dlhodobo podporujú postupné ukončenie nemeckého jadrového programu, ktoré bolo oznámené po katastrofe vo Fukušime v roku 2011.

Nová situácia v Európe mení aj nálady verejnosti. EUobserver upozornil na nedávny prieskum, ktorý si objednal týždenník Der Spiegel, a podľa ktorého až 78 percent opýtaných Nemcov je za predĺženie chodu jadrových reaktorov do leta 2023 a len 22 percent respondentov žiada ich odstavenie podľa plánu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prieskum: O nižších odvodoch do 2. piliera vie polovica Slovákov

Prieskum: O nižších odvodoch do 2. piliera vie polovica Slovákov

VČERA - 16:56Ekonomické

Informáciu o znížení odvodov do 2. dôchodkového piliera od tohto roka zachytilo 56 % Slovákov.

Letecká spoločnosť zvyšuje ceny leteniek, meškajú dodávky lietadiel

Letecká spoločnosť zvyšuje ceny leteniek, meškajú dodávky lietadiel

VČERA - 12:01Ekonomické

Predraženie bude miernejšie ako v minulom roku.

Slovenky musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli plat ako muži

Slovenky musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli plat ako muži

10:04 24.02.2024Ekonomické

Rozdiel v mzdách mužov a žien na Slovensku je v súčasnosti na úrovni 18,8 %. Ženy tak musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli ročnú odmenu, akú majú muži.

Balíky od tejto spoločnosti nepreberajte, viacerým Slovákom prišli škatule s papierom či handrami

Balíky od tejto spoločnosti nepreberajte, viacerým Slovákom prišli škatule s papierom či handrami

18:54 23.02.2024Ekonomické

Obete podvodníkov si v škatuliach našli kusy papiera či staré oblečenie.

Pri ceste I/18 pod Strečnom sa umiestnia betónové dielce so sieťami

Pri ceste I/18 pod Strečnom sa umiestnia betónové dielce so sieťami

13:39 23.02.2024Ekonomické

Dodávateľ záchranných prác na ceste I/18 pod Strečnom začne od pondelka navážať betónové dielce, ktoré sa postupne umiestnia pri ceste a so sieťami budú zabezpečovať cestnú komunikáciu pred prípadným padaním skál.