• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Nemecko môže predĺžiť chod posledných troch jadrových reaktorov

  • 15:03 17.08.2022
  • Brusel
Nemecko môže predĺžiť chod posledných troch jadrových reaktorov

Nemecko spĺňa podmienky na to, aby odložilo na neskôr zatvorenie svojich posledných troch jadrových elektrární, ktoré mali byť pôvodne vypnuté k 31. decembru, keďže sa počas nadchádzajúcej zimy pripravuje na nedostatok plynu. Uviedol v stredu európsky internetový spravodajský portál EUobserver.

Pripomenul, že anonymní predstavitelia nemeckej spolkovej vlády potvrdili tento krok v utorok (16. 8.) pre americký denník Wall Street Journal s tým, že boli splnené potrebné podmienky na to, aby vláda umožnila dočasné predĺženie životnosti posledných troch funkčných jadrových reaktorov. Dôvodom je skutočnosť, že krajina môže čeliť nedostatku plynu v dôsledku prerušenia dodávok z Ruska kvôli vojnovej situácii na Ukrajine.

Podľa EUobserver by to bol „zlom“ v nemeckej energetickej politike, avšak hovorca nemeckého ministerstva hospodárstva v reakcii na článok amerických novín uviedol, že tejto správe „chýba akýkoľvek faktický základ“.

Minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý vo vládnej trojkoalícii zastupuje Stranu zelených, si ešte začiatkom tohto roka objednal štúdiu, ktorá naznačila, že predlženie chodu troch jadrových reaktorov nepomôže vyriešiť potenciálnu energetickú krízu.

Posledné tri jadrové elektrárne v Nemecku Isar 2 v južnom Bavorsku, Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Emsland v Dolnom Sasku zaisťujú len šesť percent výroby elektriny v Nemecku. Na druhej strane nahradenie ich produkcie energiou z plynu alebo uhlia by ešte viac zhoršilo energetické problémy Nemecka.

EUobserver pripomenul, že Nemecko okrem toho čelí aj tlaku svojich európskych spojencov vrátane Európskej komisie, aby predĺžilo prevádzku posledných reaktorov v rámci širšieho úsilia EÚ zvládnuť hroziacu energetickú krízu.

Po tom, ako Rusko v júli znížilo vývoz plynu do Nemecka o 80 percent, dochádza aj k zmene nálady v Berlíne, keď politici sú čoraz ochotnejší prehodnotiť zatvorenie jadrových elektrární, keďže odstavenie od ruského plynu nie je celkom nereálne. Formálne politické rozhodnutie však môže trvať niekoľko týždňov, lebo aj ak vláda predĺženie funkčnosti reaktorov schváli, môže byť ešte potrebné hlasovanie v Bundestagu.

EUobserver spresnil, že začiatkom augusta sociálno-demokratický kancelár Olaf Scholtz prvýkrát pripustil, že má zmysel ponechať v prevádzke posledné tri jadrové reaktory v krajine. Aj koaličná Liberálna strana (FDP) podporuje tento nápad rovnako ako opoziční konzervatívci z Kresťansko-demokratickej únie (CDU). Najzdržanlivejšia je Strana zelených, ktorá v súčasnej vládnej koalícii zodpovedá za hospodársku a klimatickú politiku.

Zmeniť nastolený kurz v oblasti jadrovej energie môže byť pre Zelených náročné, lebo dlhodobo podporujú postupné ukončenie nemeckého jadrového programu, ktoré bolo oznámené po katastrofe vo Fukušime v roku 2011.

Nová situácia v Európe mení aj nálady verejnosti. EUobserver upozornil na nedávny prieskum, ktorý si objednal týždenník Der Spiegel, a podľa ktorého až 78 percent opýtaných Nemcov je za predĺženie chodu jadrových reaktorov do leta 2023 a len 22 percent respondentov žiada ich odstavenie podľa plánu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Plyn prestal unikať aj z plynovodu Nord Stream 1

Plyn prestal unikať aj z plynovodu Nord Stream 1

DNES - 16:12Ekonomické

Dánsko v nedeľu uviedlo, že aj z plynovodu Nord Stream 1 už prestal unikať plyn.

Žiadna iná vláda by tak nepomáhala ľuďom ako naša, tvrdí Remišová. Blaha vyzýva na tlak z ulice

Žiadna iná vláda by tak nepomáhala ľuďom ako naša, tvrdí Remišová. Blaha vyzýva na tlak z ulice

DNES - 14:36Ekonomické

Veronika Remišová v diskusnej relácii obvinila Ľuboša Blahu zo šírenia ruskej propagandy.

Pre vysoké náklady je situácia vážna aj v chove nosníc a produkcii vajec

Pre vysoké náklady je situácia vážna aj v chove nosníc a produkcii vajec

DNES - 14:04Ekonomické

Pre vysoké náklady je situácia vážna nielen vo výkrme jatočnej hydiny, ale aj v chove nosníc a produkcii vajec. Uviedol to Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Hirman: Slovensko v Bruseli neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje

Hirman: Slovensko v Bruseli neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje

DNES - 11:33Ekonomické

Slovensko na piatkovom rokovaní ministrov EÚ zodpovedných za energetiku v Bruseli neprehralo. V reakcii na následné kritické hodnotenia to v nedeľu uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Na všetku verejnú dopravu by mal stačiť jeden doklad. Ministerstvo dopravy pracuje na novom zákone

Na všetku verejnú dopravu by mal stačiť jeden doklad. Ministerstvo dopravy pracuje na novom zákone

DNES - 9:31Ekonomické

Tarifné a prepravné podmienky medzi železničnou dopravou, prímestskou autobusovou dopravou a mestskou hromadnou dopravou by sa mali zjednotiť.