• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Začali trestné stíhanie pre výbuch granátu v Novákoch

  • 10:02 23.10.2013
  • BRATISLAVA
Začali trestné stíhanie pre výbuch granátu v Novákoch

Polícia začala trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia v súvislosti s utorkovým výbuchom granátu v Centre testovania munície v Novákoch.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa trenčianskych policajtov Elena Antalová.

Pri výbuchu utrpel 36-ročný pyrotechnik rozsiahle poranenia. Granát mu bezprostredne po odistení vybuchol prakticky v ruke.

Výbuch mužovi spôsobil devastačné poranenie ruky, zranenie hlavy a brucha. Podľa predbežnej lekárskej správy si zranenia vyžiadajú práceneschopnosť viac ako 42 dní. Policajný pyrotechnik z Trenčína spolu s bratislavskými pyrotechnikmi kriminalistického a expertízneho ústavu dôkladne skontrolovali miesto, kde došlo k výbuchu, píše Antalová.

Na miesto nehody prišiel v utorok aj štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Petrom Vojtekom. Udalosť vyšetruje vojenská polícia ministerstva obrany.

Odporúčame aj:

Pri VOP v Novákoch vybuchol granát, muž má poranenú hlavu

Ručné granáty po výbuchu v Novákoch v armáde skončia

Podľa informácií zo zdroja blízkeho rezortu obrany išlo v tomto prípade o granát, ktorý už prešiel prvotnou kontrolou. Tú robia röntgenovým zariadením. Kontroly nariadili po tragickej udalosti, keď začiatkom roka 2012 v muničnom sklade v Novákoch pri manipulácii s granátmi zahynul 43-ročný civilný zamestnanec a traja ľudia sa zranili.

Ministerstvo obrany pre minuloročný tragický výbuch granátu zvýšilo bezpečnostné opatrenia a nariadilo skontrolovať granáty, pri ktorých je podozrenie, že môžu byť chybné.

„Bez pyrotechnickej kontroly sú totiž nebezpečné pre akúkoľvek ďalšiu manipuláciu," uviedla v auguste hovorkyňa MO SR Martina Balleková. Ministerstvo v súvislosti s dvoma nájdenými chybnými granátmi podalo ešte v máji tohto roka na generálnej prokuratúre oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchaniu trestného činu. Rezort obrany predovšetkým žiadal preveriť, či nebol spáchaný trestný čin všeobecného ohrozenia.

Dočasný zákaz používať granáty URG-86 a manipulovať s nimi v celých ozbrojených silách vrátane zahraničných operácií platí od tragickej udalosti, ktorá sa stala počas inventarizácie skladových zásob. Opätovné používanie granátov bude možné až po kontrole viac ako 70-tisíc kusov, ktoré sú v zásobách Ozbrojených síl SR.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.