• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.5.2025Meniny má Júlia, Juliana
20°Bratislava

Gazprom vyhlásil vyššiu moc na časť dodávok plynu do Európy

  • 16:33 18.07.2022
  • Londýn
Gazprom vyhlásil vyššiu moc na časť dodávok plynu do Európy

Ruský plynárenský koncern Gazprom vyhlásil takzvaný stav vyššej moci na dodávky zemného plynu do Európy, pričom vyhlásenie sa týka minimálne jedného veľkého zákazníka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na list Gazpromu zo 14. júla.

V liste sa uvádza, že Gazprom nie je pre „mimoriadne“ okolnosti, ktoré nie sú pod jeho kontrolou, schopný plniť svoje záväzky v oblasti dodávok, pričom klauzula vyššej moci sa vzťahuje retroaktívne na dodávky suroviny od 14. júna. Zdroj z trhu s plynom, na ktorý sa Reuters odvolal, informoval, že list poukazuje na dodávky prostredníctvom plynovodu Severný prúd 1. Gazprom sa k tejto informácii zatiaľ nevyjadril.

K využitiu takzvanej „vyššej moci (force majeure)“ sa firmy uchyľujú vtedy, ak sa dostanú do situácie, ktorú nie sú schopné ovplyvniť, a záväzky tak plniť. Rozhodnutím využiť spätne klauzulu vyššej moci sa tak Gazprom chráni pred prípadnými kompenzáciami za výpadky v dodávkach, ktoré nasledovali po uvedenom termíne. Táto situácia však s veľkou pravdepodobnosťou ešte zvýši napätie medzi Ruskom a západnými krajinami, ktoré výrazne vzrástlo už po invázii Ruska na Ukrajinu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Železničná doprava na Orave je prerušená

Železničná doprava na Orave je prerušená

DNES - 11:50Ekonomické

Bola zavedená náhradná autobusová doprava pre cestujúcich.

Vyhnúť sa transakčnej dani nie je ľahké, presun do zahraničia nepomôže

Vyhnúť sa transakčnej dani nie je ľahké, presun do zahraničia nepomôže

DNES - 10:24Ekonomické

Mnohí podnikatelia zvažujú, ako by sa mohli vyhnúť plateniu novej transakčnej dane.

Hlas pripravil návrh na zmenu financovania politických strán

Hlas pripravil návrh na zmenu financovania politických strán

VČERA - 20:13Ekonomické

Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

Matovič: Kamenický dosiahol len zvýšenie dlhu, deficitu a horší rating SR

Matovič: Kamenický dosiahol len zvýšenie dlhu, deficitu a horší rating SR

VČERA - 18:57Ekonomické

Práca Ladislava Kamenického podľa Igora Matoviča len škodí verejným financiám.