• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.7.2024Meniny má Kamil
31°Bratislava

NR SR sa bude zaoberať televíziou a obnoviteľnými zdrojmi

  • 8:56 22.10.2013
  • BRATISLAVA
NR SR sa bude zaoberať televíziou a obnoviteľnými zdrojmi

Diskusiou k novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá rieši podmienky vysielania elektronických médií vo vzťahu k jazyku či ochrane maloletých, ale aj programy pre sluchovo a zrakovo postihnutých, odštartujú dnes poslanci piaty deň 25. schôdze Národnej rady SR.

Zákonodarcovia definitívne rozhodnú i o novele zákona o Audiovizuálnom fonde. Právna norma má za cieľ pritiahnuť na Slovensko veľké filmové produkcie, podporiť investície do filmového priemyslu a tým aj vznik nových pracovných miest.

Ministerstvo kultúry chce zmenou dosiahnuť, aby filmová produkcia, ktorá preinvestuje na Slovensku dva milióny a viac prostredníctvom slovenských firiem a fyzických osôb zdaňovaných na Slovensku, získa dotáciu 20 percent oprávnených výdavkov.
Riešenie filmovej produkcie

Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič upozornil, že o dotáciách pre filmové produkcie nakoniec môže rozhodovať minister kultúry. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca za Smer-SD Jána Senka, ktorý predložil na mediálnom výbore. Senkov návrh podľa Viskupiča zrušil ustanovenie, podľa ktorého ak filmová produkcia preinvestuje na Slovensku dva milióny eur a viac, získa dotáciu 20 percent oprávnených výdavkov.

Viskupič zdôraznil, že Senkov návrh všetko necháva na dobrej vôli alebo nevôli ministra kultúry, ktorý sa môže rozhodnúť, či podľa sympatií a bez akýchkoľvek objektívnych kritérií pridelí v roku 2014 a 2015 peniaze zo štátneho rozpočtu konkrétnemu človeku, ktorý chce natáčať film.
Otázka obnoviteľných zdrojov

Parlament potom bude pokračovať v diskusii k novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Návrh okrem iného zavádza do praxe takzvané preferované palivo. Ide o plyn vznikajúci pri hutníckej výrobe, ktorý sa zaraďuje medzi druhotný energetický zdroj. "Druhotné energetické zdroje sú vedľajšími formami energie, ktoré vznikajú v technologických výrobných procesoch a môžu byť znova použité v energetickom alebo technologickom procese vo forme palív alebo tepla,“ vysvetlilo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré novelu pripravilo. Právnu normu sa zaviazala prijať vláda aj v memorande, ktoré podpísala s košickou hutníckou firmou U.S. Steel po vyjednávaní o zotrvaní jej americkej materskej spoločnosti na Slovensku.

Po novom štát podporí elektrinu vyrábanú prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby do 200 megawattov. "Navrhuje sa zmeniť podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov. Prísnejšou podmienkou bude využitie v palive minimálne 30 % obnoviteľných zdrojov energie. Oproti súčasnému minimálnemu podielu 20 % využitia obnoviteľného zdroja energie sa umožňuje podporiť aj plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese ako druhotný energetický zdroj,“ dodal rezort hospodárstva.

V novele zákona navrhuje ministerstvo okrem iného znížiť hranicu podpory, keď má výrobca elektriny z OZE nárok na doplatok, z 10 na 5 megawattov celkového inštalovaného výkonu. Novela zákona však umožní poskytnúť podporu aj pre zariadenia s inštalovaným výkonom nad 5 megawattov. Musia však splniť niektoré podmienky.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

DNES - 16:39Domáce

Popoludňajšie búrky skomplikovali situáciu na železničnej trati na Spiši.

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

DNES - 16:19Domáce

V lokalitách najmä na severovýchode a strede Slovenska sa môžu v nedeľu vyskytnúť povodne.

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

DNES - 13:46Domáce

V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister pôdohospodárstva a podpredseda Smeru-SD Richard Takáč.

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

DNES - 12:56Domáce

V nedeľu trvajú výstrahy pred búrkami aj vysokými teplotami.

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

DNES - 11:46Domáce

Pre dopravnú nehodu dočasne uzatvorili diaľnicu.