• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
11°Bratislava

Tejto skupine žien hrozí o 17 percent vyššie riziko fatálnej mŕtvice

  • 6:50 19.07.2022
  • Bratislava
Tejto skupine žien hrozí o 17 percent vyššie riziko fatálnej mŕtvice

Cievna mozgová príhoda je závažná porucha, pri ktorej dochádza k zablokovaniu prívodu krvi do mozgu. Aktuálna štúdia ukazuje, že niektoré ženy sú na ňu náchylnejšie ako iné.

Cievna mozgová príhoda, alebo porážka či mŕtvica, je závažný a život ohrozujúci stav, pri ktorom dochádza k obmedzeniu prítoku krvi do mozgu. V prípade, že sa hneď nevyšetrí, mozog môže prísť o značný prísun kyslíka a jeho bunky začnú postupne odumierať. Takáto udalosť neraz vedie k vonkajšiemu poraneniu, ochrnutiu až úmrtiu.

K najčastejšie spomínaným rizikovým faktorom porážky patrí vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, cukrovka, fajčenie a obezita. Najnovšia štúdia publikovaná vo vestníku British Medical Journal k nim pridáva aj ďalší, dodnes neznámy faktor, ktorému sú vystavené niektoré ženy. Ide o potrat alebo porodenie mŕtveho plodu.

Prečítajte si viac: 7 príznakov mŕtvice u žien

Štúdia zbierala údaje o viac ako 618 tisíc ženách z ôsmich rozdielnych výskumov realizovaných na území Austrálie, Číny, Japonska, Holandska, Švédska, Veľkej Británie a Spojených štátov. Ženy boli na začiatku výskumu vo veku 32 až 73 rokov a sledovali ich približne 11 rokov.

Počas výskumu 9265 žien (2,8 percenta) utrpelo najmenej jednu nefatálnu porážku a 4003 (0,7 percenta) z nich po porážke umrelo. Z celkového počtu sledovaných žien 91569 (16,2 percenta) potratilo a 24873 (4,6 percenta) z nich sa narodilo mŕtve bábätko.

Vedci vyrátali, že spomedzi žien, ktoré mali skúsenosť s tehotenstvom, tie, ktoré priznali potrat, boli o 11 percent náchylnejšie na nefatálnu porážku a o 17 percent náchylnejšie na smrteľnú porážku v porovnaní so ženami, ktoré nikdy nepotratili.

Čo je horšie, riziko porážky stúpa s každým ďalším potratom, takže žena, ktorá potratila 3 a viackrát, má až o 35 percent vyššie riziko nefatálnej porážky a o 82 percent vyššie riziko smrteľnej porážky oproti ženám, ktoré nepotratili.

Ženy, ktorým sa najmenej raz narodilo mŕtve dieťa, čelia o 31 percent vyššiemu riziku nefatálnej porážky a o 7 percent vyššiemu riziku smrteľnej porážky. Aj v tomto prípade platí, že čím vyššie množstvo takýchto nešťastných udalostí ženu postihlo, tým vyššie je u nej riziko cievnej mozgovej príhody.

Podľa autorov ide o prvý výskum, ktorý spája nešťastné udalosti počas tehotenstva s konkrétnymi druhmi porážky: narodenie mŕtveho dieťaťa často súvisí s nefatálnou ischemickou mozgovou príhodou alebo fatálnou hemoragickou mozgovou príhodou, zatiaľ čo potrat často koreluje s obomi druhmi porážky.

Za nezvyčajnou spojitosťou môžu podľa vedcov stáť problémy s endotelovými bunkami. Ich úlohou je uvoľňovať a sťahovať svaly a produkovať enzýmy zodpovedné za zrážanie krvi. Ak nefungujú správne, potenciálne môžu vyvolať potrať, ale aj porážku.

Autori štúdie zdôrazňujú, že nielen pre ženy, ale pre každého je dôležité pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u lekára, ktoré pomáhajú včas odhaliť riziko srdcovo-cievnych ochorení, vrátane ochorení a zlyhania srdca a porážky.

V rámci prevencie je rovnako dôležité udržiavať zdravý životný štýl – teda nefajčiť, jesť zdravú a vyváženú stravu s čo najväčším množstvom ovocia a zeleniny, piť alkoholické nápoje len striedmo a pravidelne cvičiť. Vo svetle nových zistení by o takúto prevenciu mali dbať aj mladšie ženy, ktoré zasiahol potrat či pôrod mŕtveho bábätka.

Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, theconversation.com, nhs.uk, hopkinsmedicine.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

DNES - 7:15Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

6:29 15.04.2024Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.