Od piatka sa zvýšilo životné minimum na 234,42 eura
- 11:31 01.07.2022
- Bratislava

Životné minimum sa od piatka zvýšilo na 234,42 eura. Ovplyvní to domácnosti v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia, ktoré sú prijímateľmi niektorej z dávok, príspevkov, daňových úľav alebo ich kombinácie.
Narastie skoro 60 príspevkov a dávok, informovala hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Monika Hnilicová.
Sumy sa zvyšujú na základe medziročného rastu čistých príjmov na osobu, ktorý podľa Štatistického úradu SR v 1. štvrťroku tohto roku narástol na 1075 eur a bol nižší ako medziročný rast životných nákladov nízkopríjmových domácností, ktorý dosiahol 1117 eur.
Nárast sa vzťahuje na plnoleté osoby, kde sa suma zvyšuje o 16,36 eura mesačne na 234,42 eura z pôvodných 218,06 eura. Pri ďalšom spoločne posudzovanom plnoletom je nárast o 11,41 eura na 163,53 eura. Pri nezaopatrenom dieťati suma životného minima narastie o 7,47 eura na 107,03 eura.
Zvýšenie bude mať vplyv najmä na domácnosti s deťmi, ktoré poberajú štátne sociálne dávky, domácnosti, ktoré sú príjemcami pomoci v hmotnej núdzi a domácnosti osôb s ťažkým zdravotným postihnutím či poberateľom 13. dôchodku.
Zvýši sa aj opakovaný príspevok náhradnému rodičovi, ktorý sa stará o dvoch súrodencov, a to o viac ako 104 eur. Osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi narastie až o 177 eur. Tieto príspevky sa menia s novelou zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Nejde teda iba o zmeny spôsobené zvýšením životného minima, ale aj zmeny legislatívneho nastavenia týchto príspevkov.

Grendel: Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale rieši len seba
Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

Premiér chce o transakčnej dani hovoriť na koaličnej rade koncom týždňa
O téme transakčnej dane by sa mali koaliční lídri rozprávať na koaličnej rade, ktorú plánuje premiér Robert Fico zvolať koncom nasledujúceho týždňa.

Trumpove clá spôsobujú problémy firmám v USA, ktoré sú závislé od výroby v Číne
Obchodný spor amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou spôsobil zmätky vo firmách v USA, ktoré sa spoliehajú na čínsku výrobu.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.