• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
32°Bratislava

Silný rubeľ by mohol poškodiť ruské firmy

  • 16:33 29.06.2022
  • Moskva
Silný rubeľ by mohol poškodiť ruské firmy

Sila rubľa odráža vysoké globálne ceny ropy a zemného plynu.

Ak bude pokračovať trend posilňovania ruskej meny rubeľ, ktorá už dosiahla úrovne, aké neboli zaznamenané za uplynulých sedem rokov, môže to poškodiť firmy v krajine. Upozornil na to v stredu ruský minister pre hospodársky rozvoj Maxim Rešetnikov. TASR o to informuje na základe správy AP.

Rubeľ dosiahol historické minimá v prvých týždňoch po tom, ako Rusko koncom februára vyslalo na Ukrajinu svojich vojakov. Ruská mena vtedy klesla až o 50 % na 150 rubľov za americký dolár. Potom sa však začala zotavovať a tento mesiac dosiahla najvyšší výmenný kurz od mája 2015.

Oficiálny výmenný kurz ruskej centrálnej banky bol v stredu na úrovni 52,9 rubľa za dolár. Hoci niektorí túto sadzbu považujú za znak toho, že Rusko prekonáva západné sankcie, silný rubeľ zároveň predražuje ruský export.

Myslím si, že moji kolegovia potvrdia, že ziskovosť mnohých odvetví, dokonca aj orientovaných na export, sa pri súčasnom výmennom kurze stala negatívnou,“ citovali Rešetnikova ruské tlačové agentúry.

Ak takáto situácia potrvá ešte niekoľko mesiacov, domnievam sa, že mnohé podniky môžu prísť nielen na myšlienku obmedziť investičné procesy, ale aj na potrebu upraviť súčasné plány výroby a znížiť objemy výroby,“ dodal.

Šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová tento mesiac navrhla, že Rusko by malo vo všeobecnosti preorientovať svoju ekonomiku a nespoliehať sa na príjmy z exportu.

Analytici tvrdia, že sila rubľa odráža vysoké globálne ceny ropy a zemného plynu. A zároveň rozsiahle sankcie Západu znamenajú, že Rusko nakupuje menej dovozu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

DNES - 11:14Ekonomické

Švédsky nábytkársky gigant Ikea sa rozhodol zlikvidovať svoju ruskú divíziu Ikea Dom. Ukázali to firemné záznamy z utorka.

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

DNES - 9:14Ekonomické

Gazprom očakáva rast cien plynu v Európe počas zimy o ďalších 60 %.

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

DNES - 8:45Ekonomické

Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom definitívne zastaví výrobu primárneho hliníka.

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

VČERA - 19:39Ekonomické

Ceny ropy v utorok klesli o viac než 2,5 % a dostali sa na najnižšiu úroveň od februára. Dôvodom sú obavy z globálnej recesie a možnosť oživenia jadrovej dohody s Iránom, čo by zvýšilo export ropy z krajiny.

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

VČERA - 14:53Ekonomické

Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximá, keď sa referenčný kontrakt na nemeckú elektrinu dostal prvýkrát nad 500 eur. To zvyšuje tlak na domácnosti aj firmy.