• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
10°Bratislava

Kurz rubľa sa posilnil na 7-ročné maximum, priblížil sa k 50 RUB/USD

  • 12:14 29.06.2022
  • Moskva
Kurz rubľa sa posilnil na 7-ročné maximum, priblížil sa k 50 RUB/USD

Kurz ruského rubľa vzrástol v stredu na najvyššiu úroveň za viac než sedem rokov. Kurz stále podporujú najmä kapitálové kontroly, nahor ho však ťahá aj prepad dovozu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Do 10.30 h SELČ sa kurz ruskej meny oproti doláru posilnil v Moskve o 2,7 % na 50,32 RUB/USD. Predtým pritom vzrástol až na 50,01 RUB/USD, čo predstavovalo najsilnejší kurz ruskej meny oproti doláru od mája 2015.

Kurz rubľa sa posilnil aj v porovnaní s európskou menou. Vzrástol zhruba o 3 % na 52,91 RUB/EUR a prvýkrát od apríla 2015 sa dostal pod hranicu 53 RUB/EUR.

Rubeľ sa stal v tomto roku najúspešnejšou menou, na vysokej úrovni ho však udržujú umelé zásahy, najmä kapitálové kontroly a povinnosť vývozcov meniť príjmy v zahraničnej mene na ruble. Kurz meny okrem toho podporuje aj prudký pokles dovozu, ktorý je výsledkom sankcií západných štátov voči Rusku.

Kapitálové kontroly zároveň zabránili negatívnej reakcii meny na potvrdenie ratingovej agentúry Moody´s, že Rusko sa v dôsledku nesplatenia dlhu v stanovenom termíne dostalo tento týždeň oficiálne do platobnej neschopnosti. Je to prvý default Ruska v súvislosti so zahraničným dlhom od roku 1918.

Moskva však default odmieta. Ruská vláda uviedla, že ide o umelú platobnú neschopnosť, ktorá je výsledkom aktivity západných krajín. Dodala, že Rusko peniaze na uhradenie svojich záväzkov má a je aj ochotné dlhy splácať. Ekonomické sankcie Západu však vytvárajú umelé prekážky, aby Moskva nemohla platby zrealizovať.

Silný kurz rubľa pritom nie je pre Rusko príliš výhodný. Znižuje mu totiž príjmy z predaja komodít a iných produktov za doláre a eurá. Podpredseda ruskej vlády Andrej Belousov v tejto súvislosti uviedol, že priemyslu by viac vyhovovalo, keby sa kurz meny pohyboval medzi 70 a 80 rubľami za dolár.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

VČERA - 21:28Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

VČERA - 21:18Ekonomické

Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

VČERA - 21:13Ekonomické

Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.

Z trhu sťahujú mrazené kuracie mäso

Z trhu sťahujú mrazené kuracie mäso

VČERA - 21:06Ekonomické

Zákazníci by toto mäso nemali konzumovať.

Hargaš: Minister pôdohospodárstva sa vyhovára a haciendy z eurofondov nerieši

Hargaš: Minister pôdohospodárstva sa vyhovára a haciendy z eurofondov nerieši

VČERA - 20:37Ekonomické

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč sa vyhovára a neodpovedá na otázky v súvislosti s miliónovými dotáciami na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica.