Štátna zdravotná poisťovňa priplatí za operácie sto eur
- 11:20 01.03.2013
- BRATISLAVA

Nemocnice, ktoré budú operovať, dostanú viac peňazí. Za každého odoperovaného pacienta na vybraných 18 chirurgických odboroch by si mali prilepšiť o sto eur.
Cieľom tohto opatrenia je podľa generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia, aby sa pacienti dostali na bežné i plánované operácie skôr ako doteraz. "Rozhodli sme sa podporovať tie zdravotnícke zariadenia, ktoré operujú. Chceme sa priblížiť operovanosťou k európskemu priemeru," uviedol Forai.
Ako riaditeľ VšZP pokračoval, všetky hospitalizácie, počas ktorých podstúpia klienti VšZP operáciu, budú bez limitu a teda sa budú uhrádzať nad dohodnutý zmluvný objem. K tomuto kroku VšZP podľa Foraia okrem iného motivovala analýza, ktorá ukázala, že na chirurgických odboroch odoperujú z desiatich len štyroch pacientov.
VšZP zároveň od apríla zvyšuje i ceny za operácie, ktoré sú financované inak ako platbou za hospitalizáciu. Konkrétne pôjde o artroskopické výkony, kde zvýšenie bude predstavovať o 300 eur a operácie bedrových a kolenných kĺbov, u ktorých ceny oproti minulému roku stúpnu v rozmedzí od 200 do 400 eur.
Cez tieto opatrenia ponúka VšZP nemocniciam ročne 36 mil. eur, na tento rok alikvótna čiastka predstavuje sumu 22 mil. eur. Ako spresnil riaditeľ sekcie ekonomiky VšZP Miroslav Vaďura, peniaze pôjdu z kladného hospodárskeho výsledku poisťovne, ako aj z obchodno-finančného plánu na rok 2013.
"Budem veľmi rád, ak sa súkromné zdravotné poisťovne pridajú. Bude to určite v prospech nemocníc, bude to určite v prospech pacienta," dodal Forai.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA
Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.