Sociálnej poisťovni sa nenapĺňajú plánované príjmy z odvodov
- 12:10 20.10.2013
- BRATISLAVA

Sociálna poisťovňa (SP) by mala v tomto roku dostať od ekonomicky aktívnych osôb na bežnom poistnom o 88,2 mil. eur menej, ako predpokladala vo svojom rozpočte na tento rok.
"V očakávanej skutočnosti príjmov z dlžného poistného je zapracované plánované oddlženie zdravotníckych zariadení vo výške 9 mil. eur," uvádza poisťovňa. Príjmy poisťovne zo sankcií by však v tomto roku mali predstavovať takmer 15 mil. eur, čo má byť v porovnaní s rozpočtom viac o 10,5 mil. eur.
Výdavky poisťovne by v tomto roku mali byť oproti schválenému rozpočtu nižšie o 16,7 mil. eur. Fond nemocenského poistenia by mal mať oproti plánu nižšie výdavky o 29,4 mil. eur. Ako uvádza poisťovňa, dôvodom je najmä nižší priemerný mesačný počet prípadov vyplatených dávok oproti údajom zapracovaným v rozpočte na rok 2013.
Výdavky fondu invalidného poistenia by mali byť v porovnaní s rozpočtovanou sumou nižšie o 24,5 mil. eur, a to pre nižší počet a nižšiu priemernú výšku novopriznávaných dôchodkov a vyšší počet zaniknutých dôchodkov, ako sa predpokladalo v rozpočte. Vo fonde starobného poistenia by však mali byť tohtoročné výdavky oproti plánu vyššie o 25,3 mil. eur, pre vyššiu priemernú výšku priznávaných starobných dôchodkov a nižší počet zaniknutých dôchodkov. O 9,5 mil. eur by mali byť vyššie výdavky vo fonde poistenia v nezamestnanosti. Dôvodom je vyššia priemerná výška dávky na jedného poberateľa oproti skutočnosti roku 2012 a rozpočtu na rok 2013.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.