• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
33°Bratislava

SPPK upozorňuje, že ceny potravín budú stúpať dlhodobo

  • 19:09 26.05.2022
  • Nitra
SPPK upozorňuje, že ceny potravín budú stúpať dlhodobo

Podľa predsedu SPPK Emila Macha je potrebné počítať s tým, že ceny potravín budú stúpať dlhodobo.

Rast cien potravín je nevyhnutný aj v nasledujúcom období. Skonštatoval to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho po 35. valnom zhromaždení SPPK. Za účasti premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nominant OĽANO) sa konalo vo štvrtok v aule Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Ako uviedol Macho, je potrebné počítať s tým, že ceny potravín budú stúpať dlhodobo. „Nie je to vec iba nejakého polroka alebo roka. Aj preto sme dnes na úrovni premiéra konštatovali, že je dôležité, aby vláda podporovala nie len nás, poľnohospodárov, ale aj ľudí. Aby mali peniaze a mohli si potraviny kupovať. Pretože už začíname evidovať, že spotrebitelia menia svoje správanie a evidujeme isté zmiernenie objednávok na potravinárske produkty,“ uviedol Macho.

Poľnohospodári a potravinári dnes rokovali s premiérom aj o stabilných dodávkach energií, od ktorých sú závislí. „Potrebujeme vykurovať hydinárne a ďalšie stavby, pekári potrebujú piecť. Premiér nás ubezpečil, že sa energetického nedostatku nemusíme báť. Dostali sme ubezpečenie, že aj keď sa Európa bude snažiť diverzifikovať zdroje, urobí sa maximum pre to, aby plyn na Slovensko prichádzal,“ povedal Macho.

Vláda si je podľa ministra pôdohospodárstva vedomá problémov, s ktorými musia poľnohospodári v súčasnosti zápasiť. „Súvisia predovšetkým s enormným nárastom cien energií i hnojív. Bavili sme sa o konkrétnych riešeniach. Môžem potvrdiť, že koncom júna uzavrieme veľkú výzvu na podporu poľnohospodárov s alokáciou 110 miliónov eur a koncom leta vyhlásime pokračovanie tejto výzvy s alokáciou minimálne ďalších 50 miliónov eur. Pri týchto výzvach sme navyše zaviedli nové revolučné obstarávanie podľa cenových katalógov, ktoré sú jednoznačné a transparentné. Znamená to, že sa nemusí ísť cez komplikovaný proces verejného obstarávania a rozhodovanie o žiadostiach bude rýchlejšie,“ vysvetlil Vlčan.

Zároveň spomenul aj opatrenia, ktorých cieľom je udržanie cien potravín na čo najprijateľnejšej úrovni. „Sledujem, či si pri 13 najpredávanejších potravinách obchodné reťazce neuplatňujú vysoké marže. To spôsobilo, že ceny týchto komodít rastú iba mierne. Je tiež dôležité, že sme prijali v parlamente zákon o potravinách, ktorý umožňuje predaj potravín aj po dátume ich minimálnej trvanlivosti. Zároveň pripravujeme výzvy pre charitatívne organizácie, aby mohli tieto potraviny zadarmo vo väčšej miere získavať od reťazcov a poskytnúť ich ľuďom v núdzi,“ doplnil Vlčan.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vlčan ostáva vo funkcii ministra pôdohospodárstva, poslanci ho neodvolali

Vlčan ostáva vo funkcii ministra pôdohospodárstva, poslanci ho neodvolali

DNES - 11:41Ekonomické

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan ostáva vo funkcii. Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok odmietli návrh na jeho odvolanie. Za jeho odvolanie hlasovalo len 42 poslancov zo 122 prítomných.

Chovatelia ošípaných požadujú na stabilizáciu situácie 15 miliónov

Chovatelia ošípaných požadujú na stabilizáciu situácie 15 miliónov

DNES - 10:59Ekonomické

Slovenský chovatelia ošípaných požadujú na stabilizáciu nepriaznivej situácie od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sumu 15 miliónov eur.

Napriek rastúcej inflácii investuje len tretina Slovákov

Napriek rastúcej inflácii investuje len tretina Slovákov

DNES - 8:07Ekonomické

Napriek rastúcej inflácii investuje len tretina Slovákov a Sloveniek. Viac ako tri pätiny z nich uprednostňujú investovanie prostredníctvom digitálnych technológií.

Premiér: Plán obnovy má pomôcť znížiť energetickú závislosť od Ruska

Premiér: Plán obnovy má pomôcť znížiť energetickú závislosť od Ruska

VČERA - 20:55Ekonomické

Iniciatíva REPowerEU, ktorá pribudne do plánu obnovy, má pomôcť znížiť energetickú závislosť od Ruska.

Silný rubeľ by mohol poškodiť ruské firmy

Silný rubeľ by mohol poškodiť ruské firmy

VČERA - 16:33Ekonomické

Sila rubľa odráža vysoké globálne ceny ropy a zemného plynu.