ŠÚSR: Na Slovensku zomrelo v marci 5701 osôb, zatiaľ najviac v tomto roku

V príčinách úmrtí aj v marci dominovali choroby obehovej sústavy.
Na Slovensku zomrelo v marci 5701 osôb, čo bolo zatiaľ najviac v tomto roku. So zvýšeným počtom zomretých zápasili najmä v Trenčianskom, Trnavskom a Košickom kraji, kde počet úmrtí o viac ako 21 percent prekročil predpandemický priemer. Ochorenie COVID-19 v SR spôsobilo úmrtie 614 osôb a bolo štvrtou najčastejšou príčinou umierania.
Najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku boli aj v marci choroby obehovej sústavy. Tie tvorili vyše 42 percent úmrtí z celkového počtu 5701. Druhou najčastejšou príčinou boli nádory, ktoré tvorili 18,1 percenta, nasledujú choroby dýchacej sústavy (11,8 pecenta) a ochorenie COVID-19 (10,8 percenta). V utorok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Na choroby obehovej sústavy zomrelo v marci 2417 ľudí, čo bolo mierne viac ako v rokoch pred pandémiou. „Nadúmrtnosť sa pri chorobách obehovej sústavy prejavila najmä vo vekovej skupine mladších seniorov, teda od 65 do 74 rokov,“ doplnila hovorkyňa úradu Jana Morháčová.
Pre nádory v marci, rovnako ako predošlé štyri mesiace, zomrelo menej ľudí, ako bol päťročný priemer, aktuálne až o 12 percent. Celkovo pre túto príčinu zomrelo 1034 ľudí. Na choroby dýchacej sústavy v marci zomrelo 671 osôb. „Táto príčina úmrtia eviduje druhú najvyššiu nadúmrtnosť zo všetkých príčin úmrtí v SR, a to až vyše 56 percent,“ doplnila hovorkyňa. Päticu najčastejších ochorení po COVID-19, na ktoré v marci zomrelo 614 osôb, uzatvárajú choroby tráviacej sústavy. Tie tvorili 4,8 percenta a celkovo na ne zomrelo 274 ľudí.
Nadúmrtnosť medzimesačne stúpla dvojnásobne, keď počet zomretých o 16,5 percenta prevýšil priemer marcových hodnôt v rokoch 2015 až 2019, teda pred nástupom pandémie. „Epidemiologická situácia sa na Slovensku od začiatku roka výrazne zlepšila, v marci však počet zomretých začal opäť stúpať. Vyššiu nadúmrtnosť spôsobil stále ešte vyšší počet zomretých na infekciu COVID-19, ale aj výrazný nárast zomretých na choroby dýchacej sústavy či infekčné a parazitárne choroby ako bol päťročný priemer pred pandémiou,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
V marci zomieralo naďalej menej ľudí v predproduktívnom a produktívnom veku, naopak, nadúmrtnosť sa naďalej prejavovala v kategórii nad 65 rokov. „V marci zomrelo o 26 percent viac seniorov ako v rokoch pred pandémiou. Seniori tvorili 81 percent zomretých počas marca,“ priblížila hovorkyňa úradu Jana Morháčová.
Zvýšený počet zomretých v marci pretrvával vo všetkých ôsmich krajoch. Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji, kde zomieralo o vyše štvrtinu viac ľudí, ako bol priemer piatich rokov pred pandémiou. Viac ako pätinovú nadúmrtnosť dosiahli aj Trnavský a Košický kraj. „Naopak, relatívne najpriaznivejšia situácia bola v Banskobystrickom kraji, kde počet zomretých prevýšil priemer piatich rokov pred pandémiou o desatinu,“ priblížila Morháčová.
V marci zomrelo na COVID-19 zatiaľ najviac ľudí v tomto roku. „Medziročne sa síce ich počet znížil o viac ako tri štvrtiny, ale podľahol mu každý deviaty zomretý,“ podotkla hovorkyňa. Z regionálneho hľadiska najväčší, takmer 15-percentný podiel na celkovom počte úmrtí, mal vírus COVID-19 v Trenčianskom kraji. Naopak, najnižší podiel zaznamenal Košický kraj (sedem percent), ktorý mal aj najnižší absolútny počet (57) zomretých na COVID-19 spomedzi všetkých krajov Slovenska.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.