Dmytro Kuleba požiadal Bulharsko o vojenskú pomoc, Sofia zatiaľ takéto dodávky odmieta
- 6:10 21.04.2022
- Sofia

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba požiadal v stredu Bulharsko, aby sa pridalo k iným západným krajinám a poslalo Ukrajine vojenskú pomoc. Informovali o tom agentúry AFP a AP.
Ukrajina opakovane žiada krajiny EÚ a NATO o dodávky vojenskej pomoci odvtedy, čo ju 24. februára napadlo Rusko. Bulharsko, ktoré má dlhodobo blízke vzťahy s Ruskom, jej však takúto pomoc zatiaľ poskytnúť odmieta. AP pripomína, že Bulharsko spoločne s Maďarskom sú tak jedinými členskými krajinami EÚ, ktoré dosiaľ neboli ochotné Ukrajine poslať zbrane.
„Bulharská vláda aj bulharský parlament veľmi dobre vedia, aké sú ukrajinské požiadavky... Keď bojujete vo vojne, potrebujete všetko; od nábojov až po vojenské lietadlá. Rovnaký zoznam (požiadaviek) sme zaslali všetkým členom NATO,“ povedal Kuleba po stretnutiach, ktoré v stredu absolvoval v bulharskom parlamente.
AFP pripomína, že šéf ukrajinskej diplomacie pricestoval v pondelok neskoro večer na trojdňovú návštevu Bulharska, ktoré je veľkovýrobcom munície, protitankových striel a ľahkých zbraní.
Bulharsko zároveň patrí k hŕstke východoeurópskych krajín disponujúcich sovietskymi stíhačkami typu MiG-29, o ktorých dodanie Kyjev dlhodobo žiada, keďže s nimi vedia lietať ukrajinskí piloti.
Kuleba diskutoval o požadovanej vojenskej pomoci ešte v utorok s bulharským premiérom Kirilom Petkovom aj bulharským ministrom obrany Dragomirom Zakovom, informovala v stredu bulharská ministerka zahraničných vecí Teodora Genchovská. V stredu ráno sa následne stretol aj s bulharským prezidentom Rumenom Radevom.
Poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine blokuje Bulharská socialistická strana (BSP), ktorá sa vyhráža, že v prípade akejkoľvek takejto zásielky odíde z vládnej koalície.
Predsedníčka BSP a súčasná bulharská ministerka hospodárstva Kornelia Ninová, ktorá kontroluje povolenia na vývoz zbraní, opakovane uviedla, že kým bude vo vláde, na Ukrajinu nebude z Bulharska vyvezený „ani jediný klinec“.
„Rešpektujeme politickú situáciu v Bulharsku a necháme na tamojšej vláde a parlamente, aby sa rozhodli, kedy a ako pomôžu Ukrajine,“ povedal Kuleba. „Chcem však ešte raz zopakovať: tí, ktorí sú neochotní, vyslovujú sa proti dodávkam zbraní a iného vojenského materiálu na Ukrajinu, v skutočnosti podporujú ruskú agresiu a vraždenie našich občanov,“ dodal.

Irán po varovaniach od Trumpa tvrdí, že americké sankcie nezmenia jeho politiku
Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.

Metsolová: Slobodné médiá sú štítom demokracie, EP ich bude vždy brániť
Predstavitelia Európskeho parlamentu pri príležitosti sobotného Svetového dňa slobody tlače zdôraznili nevyhnutnosť nezávislej žurnalistiky pre fungovanie demokracie.

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu
Vedenie nemeckej protiimigračnej strany AfD v piatok kritizovalo rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky, ktorá označila túto stranu za pravicovo-extrémistickú organizáciu.

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur
Írska Komisia pre ochranu údajov v mene EÚ v piatok spoločnosti TikTok udelila pokutu 530 miliónov eur pre porušenie pravidiel ochrany osobných údajov európskych používateľov.

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža
Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.