• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.3.2023Meniny má Marián
13°Bratislava

Tesla dodala na trh v 1. štvrťroku rekordný počet áut

  • 15:06 03.04.2022
  • Austin
Tesla dodala na trh v 1. štvrťroku rekordný počet áut

Americký výrobca elektrických áut Tesla dodal za prvé tri mesiace tohto roka na trh rekordný počet vozidiel.

Objem produkcie sa však v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom znížil, za čím sú najmä problémy v dodávkach komponentov a pozastavenie produkcie v čínskom závode.

Spoločnosť cez víkend oznámila, že za 1. kvartál dodala na trh rekordných 310.048 vozidiel. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom to znamená mierne zvýšenie, oproti rovnakému obdobiu minulého roka však rast dosiahol až 68 %. Tesla tak prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali s dodávkami 308.836 áut.

Čo sa týka produkcie, tá v 1. štvrťroku oproti predchádzajúcemu kvartálu mierne klesla. Od januára do konca marca vyrobila spoločnosť 305.407 áut, zatiaľ čo v poslednom kvartáli minulého roka to bolo 305.840 vozidiel.

Toto bol mimoriadne náročný kvartál,“ uviedol šéf Tesly Elon Musk. Poukázal pritom na problémy v dodávateľskom reťazci, ako aj čínsku politiku nulovej tolerancie, čo sa týka pandémie nového koronavírusu.

Práve pre zvýšenie počtu infikovaných novým variantom koronavírusu omikron najľudnatejšie čínske mesto Šanghaj zaviedlo na osem dní lockdown. Prvé štyri dni do piatka 1. apríla platil lockdown vo východnej časti mesta a od 1. apríla na ďalšie štyri dni v západnej časti. Východná časť zahrnuje okrem finančného centra a medzinárodného letiska aj závod Tesly. V tejto súvislosti dva zdroje oboznámené so situáciou pre agentúru Reuters uviedli, že Tesla plánuje obnoviť produkciu v závode od 4. apríla.

Z pohľadu dodávok 295.324 tvorili sedany Model 3 a športovo-úžitkové vozidlá Model Y. Čo sa týka drahších vozidiel, sedanu Model S a SUV Model X, kombinované dodávky dosiahli 14.724.

Pred viac ako týždňom otvorila Tesla svoj závod v nemeckej obci Grünheide pri Berlíne. Je to prvý závod americkej automobilky v Európe.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toyota vyrobila v novembri rekordný počet áut

Toyota vyrobila v novembri rekordný počet áut

11:46 26.12.2022Auto

Produkcia japonskej automobilky Toyota v domácich závodoch klesla v novembri o viac než 3 %, zahraničné závody však výrobu zvýšili a celkovú produkciu dostali na nový rekord.

Volkswagen chce rozšíriť výrobu svojej elektrickej dodávky ID.Buzz

Volkswagen chce rozšíriť výrobu svojej elektrickej dodávky ID.Buzz

13:07 25.09.2022Auto

Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) plánuje rozšíriť časť výroby svojej novej elektrickej dodávky ID.Buzz aj mimo hlavného závodu v meste Hannover.

Tesla chce v Texase postaviť lítiovú rafinériu

Tesla chce v Texase postaviť lítiovú rafinériu

16:06 11.09.2022Auto

Tesla chce vstúpiť do nového segmentu. Uvažuje totiž o výstavbe lítiovej rafinérie na pobreží Mexického zálivu v Texase.

Blume: Volkswagen urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá

Blume: Volkswagen urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá

16:27 01.09.2022Auto

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá, ale potrebuje nájsť ten správny "rytmus".

Predaj áut v Nemecku klesol v júni takmer o pätinu

Predaj áut v Nemecku klesol v júni takmer o pätinu

16:46 05.07.2022Auto

Predaj áut v Nemecku klesol v júni medziročne takmer o pätinu. Sektor aj naďalej ovplyvňujú problémy v dodávateľskom reťazci.