Taiwan, ktorý sa obáva Číny, skúma taktiku Ukrajincov voči Rusku
- 12:11 31.03.2022
- Tchaj-pej

Taiwanské ministerstvo obrany zriadilo pracovnú skupinu, ktorá bude skúmať taktické postupy využívané počas Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine. Okrem iného chce preskúmať, ako sa Ukrajinci bránia proti ruským inváznym silám.
Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, ktorá v tejto súvislosti pripomenula, že Taiwan sa dlhodobo obáva možnej vojenskej invázie zo strany Číny.
Taiwan v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine zvýšil úroveň ostražitosti svojich ozbrojených síl pre obavy z možného čínskeho útoku. Podľa taiwanských predstaviteľov však momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by Peking takýto útok pripravoval.
Taiwanský minister obrany Čchiou Kchuo-čcheng vo štvrtok novinárom povedal, že jeho rezort zriadil pracovnú skupinu na preskúmanie taktických postupov používaných vo vojne na Ukrajine. V skupine budú aj akademickí pracovníci z taiwanskej Univerzity národnej obrany.
O priebehu vojny na Ukrajine diskutuje Taiwan aj s USA a ďalšími krajinami, ktoré s ním udržiavajú kontakty. Taiwanskí predstavitelia sa zaujímajú najmä to, ako Ukrajina vzdoruje svojmu väčšiemu susedovi, ktorý si robí nároky na jej územie, a tiež o príčiny neúspechov ruskej armády na Ukrajine.
„Prostredníctvom interných diskusií... chceme dospieť k výsledkom, ktoré nám pomôžu pri budovaní zbrojného potenciálu a pri prípravách na (potenciálny) vojnový konflikt,“ uviedol taiwanský minister obrany.
Taiwanskí predstavitelia si v súvislosti s vojnou na Ukrajine všímajú možné paralely so situáciou, v ktorej sa nachádza ich krajina. Poukazujú však aj na významné odlišnosti vrátane toho, že Čína by mala prípadnú inváziu sťaženú prirodzenou bariérou Taiwanského prielivu. Taiwan má tiež dobre vybavené vojenské letectvo a pracuje aj na rozvoji svojej raketovej obrany.
Komunistická Čína dlhodobo považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu a nevylučuje, že by mohla taiwanskú otázku riešiť eventuálne aj silou. Peking oficiálne preferuje mierové riešenie, hoci v priebehu posledných dvoch rokov zvyšuje vojenský tlak na Taiwan.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.