Ukrajina tvrdí, že zabila štvrtého ruského generála
- 12:40 16.03.2022
- Kyjev

V bojoch na Ukrajine zahynul ďalší, v poradí štvrtý generál ruských inváznych síl. S odvolaním sa vyhlásenie ukrajinského ministerstva vnútra to v stredu uviedla stanica BBC, ktorá však túto informáciu zatiaľ nedokázala overiť z nezávislých zdrojov.
Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko v aplikácii Telegram napísal, že počas ťažkých bojov pri meste Mariupol, ktoré obliehajú ruské sily, zahynul ruský generálmajor Oleg Miťajev.
Heraščenko uviedol, že Miťajev velil 150. motorizovanej streleckej divízii. Súčasne zverejnil aj fotografiu, na ktorej je podľa neho zabitý ruský generálmajor.
Rusko sa zatiaľ k správe o smrti generála nevyjadrilo. Zabitie ďalšieho ruského generála vo svojom nočnom príhovore z Kyjeva spomenul aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; jeho meno však neuviedol.
Знакомьтесь - ликвидированный сегодня в Украине российский генерал - Олег Митяев, командовавший 150-ой стрелковой дивизией рашистов.
— Вестник Стабильности #StandWithUkraine (@stabilnosti) March 15, 2022
Нехуй шастать! И земля стекловатой!!! pic.twitter.com/ecHITWC5nv
Podľa BBC sa predpokladá, že ruským inváznym vojskám na Ukrajine velí zhruba 20 dôstojníkov v hodnosti generálmajora.
Západní predstavitelia minulý týždeň potvrdili predchádzajúce oznámenie Kyjeva, že počas bojov na Ukrajine padol v poradí tretí generál ruských ozbrojených síl.
Vojenskí analytici podľa televízie Sky News považujú prítomnosť vysoko postavených veliacich dôstojníkov priamo na bojisku alebo v jeho blízkosti za dôkaz toho, že ruské operácie na Ukrajine nejdú podľa plánu.
Generálny štáb ukrajinskej armády v stredu ráno uviedol, že Rusko už prišlo o takmer 40 percent svojich jednotiek, ktoré koncom februára vyslalo na Ukrajinu. Tieto jednotky boli podľa generálneho štábu buď úplne zničené, alebo nie sú bojaschopné. Túto informáciu nebolo taktiež možné nezávisle overiť.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.

Šéfka Európskej komisie, Macron a Zelenskyj gratulovali Merzovi k zvoleniu
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok privítala zvolenie Friedricha Merza za nemeckého kancelára.