Taliansko zhabalo jachtu ruskému miliardárovi Andrejovi Meľničenkovi
- 17:36 12.03.2022
- Rím

Talianska polícia zhabala luxusnú jachtu ruskému miliardárovi Andrejovi Meľničenkovi. Oznámila to v sobotu kancelária talianskeho premiéra.
Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, ako sa Meľničenko ocitol na európskom sankčnom zozname v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.
Talianske úrady skonfiškovali 143 metrov dlhú jachtu v hodnote 530 miliónov eur v prístavnom meste Terst na severe Talianska. Podľa talianskej vlády ide pritom o najväčšiu motorovo-plachetnicovú jachtu na svete.
Meľničenko je majiteľom spoločnosti EuroChem Group, ktorá sa zameriava na výrobu hnojív, a energetickej spoločnosti SUEK. Obe spoločnosti tento týždeň oznámili, že Meľničenko odstupuje z ich predstavenstva.
Podľa Meľničenkovho hovorcu nemá podnikateľ „žiadnu spojitosť s tragickými udalosťami na Ukrajine“.
„Neexistuje žiadne opodstatnenie pre jeho zaradenie na sankčný zoznam EÚ. Budeme bojovať proti týmto ničím nepodloženým a neopodstatneným sankciám a veríme, že zvíťazí právny poriadok a zdravý rozum,“ uviedol Meľničenkov hovorca.
Talianska polícia minulý týždeň zhabala od ruských oligarchov, ktorí sa ocitli na sankčnom zozname EÚ, vily a jachty v celkovej hodnote 143 miliónov eur.
Táto policajná operácia bola súčasťou koordinovanej snahy západných štátov penalizovať bohatých Rusov, ktorí sú spájaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.

Kremeľ odmietol „neobjektívne závery“ ICAO a zodpovednosť za nehodu letu MH17
Kremeľ v utorok odmietol „neobjektívne závery“ Medzinárodnej organizácie civilného letectva, podľa ktorých je Rusko zodpovedné za zrútenie lietadla malajzijských aerolínii nad východom Ukrajiny v júli 2014.

Pápež Lev XIV. chce posilniť dialóg so židovskými komunitami
Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

Depardieu je vinný, potvrdil súd
Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným z napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021. Uložil mu 18-mesačný podmienečný trest.