OSN žiada 1,7 miliardy dolárov na pomoc Ukrajine
- 18:54 01.03.2022
- Ženeva

Organizácia Spojených národov vyzvala v utorok na balík okamžitej humanitárnej pomoci vo výške 1,7 miliardy dolárov pre ľudí, ktorých postihla ruská invázia na Ukrajinu, ako aj ľudí utekajúcich pred vojnou. Informovala o tom agentúra AFP.
OSN odhaduje, že pomoc a ochranu bude na Ukrajine potrebovať 12 miliónov ľudí, pričom predpokladá, že pomoc v susedných krajinách budú v najbližších mesiacoch potrebovať viac ako štyri milióny ukrajinských utečencov.
„Toto je najtemnejšia hodina pre obyvateľov Ukrajiny,“ uviedol vo vyhlásení námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths.
OSN v rámci svojej bleskovej výzvy požaduje 1,1 miliardy dolárov na pomoc šiestim miliónom ľudí na Ukrajine počas prvých troch mesiacov. Až 40 percent týchto prostriedkov sa prerozdelí ľuďom ihneď vo forme finančnej hotovosti.
Program pomoci zahŕňa aj potraviny, pitnú vodu a hygienické potreby, ďalej podporu zdravotníckych a vzdelávacích služieb a pomoc pri obnove poškodených domov.
Cieľom tejto plánovanej pomoci je tiež podporiť miestne orgány pri udržiavaní a zriaďovaní tranzitných a prijímacích stredísk pre vysídlených ľudí.
„Všetci sme sledovali desivé scény strachu a devastácie na Ukrajine,“ povedal Griffiths. „Rodiny s malými deťmi sa skrývajú v pivniciach a na staniciach metra alebo utekajú v snahe zachrániť si život za desivých zvukov výbuchov a kvílenia sirén. Počet obetí rýchlo stúpa,“ dodal.
Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Shabia Mantoová v utorok v Ženeve oznámila, že od začiatku ruskej invázie už utieklo z Ukrajiny viac ako 660.000 ľudí, pričom tam bolo vnútorne vysídlených približne až milión ľudí.

Donald Tusk požiadal Nemecko o predĺženie misie systémov Patriot v Poľsku
Predseda poľskej vlády Donald Tusk požiadal nemeckého kancelára Friedricha Merza o zváženie predĺženia misie systémov protivzdušnej obrany Patriot.

India a Pakistan hlásia ďalšie obete, Islamabad zneškodnil 12 indických dronov
Pokračujúce boje medzi Indiou a Pakistanom si na indickej strane vyžiadali najmenej 14 obetí a 59 zranených.

Kardináli pokračujú vo voľbe pápeža v druhý deň konkláve
Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa vo štvrtok ráno zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Blanár: Za mier sa nesmie platiť ľudskými životmi
Minister zahraničných vecí apeluje na to, aby sa chyby z minulosti neopakovali.

Rusko podľa Ukrajiny napriek prímeriu zhodilo bomby na Sumskú oblasť
Poplach vyhlásili aj v ďalších častiach Ukrajiny.