• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

SAV ponúka vedcom štipendium, chce ich vrátiť na Slovensko

  • 17:20 28.02.2013
  • BRATISLAVA
SAV ponúka vedcom štipendium, chce ich vrátiť na Slovensko

Talentovaní vedci do 40 rokov majú šancu získať štipendium na realizáciu výskumných projektov v rámci Slovenskej akadémie vied (SAV), tento program robí akadémia po prvý raz.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Beáta Obradovičová z agentúry PR Clinic, program sa zameriava predovšetkým na výskumníkov, ktorí ukončili post-doktorandské pozície na popredných pracoviskách v zahraničí a je dôležité, aby sa vrátili na Slovensko.

"Je dôležité, aby mladí výskumníci získavali skúsenosti na popredných zahraničných pracoviskách. A potom je rovnako dôležité, aby mali záujem sa na Slovensko vrátiť a tu svoje skúsenosti a talent uplatňovať," uviedla podpredsedníčka SAV pre výskum Eva Majková a dodala, že inak hrozí, že výskum na Slovensku bude zaostávať nielen pre problémy s financovaním vedy, ale aj preto, že najtalentovanejší ostanú v zahraničí.

V súčasnosti môže Slovenská akadémia vied prefinancovať projekty talentovaných vedcov v celkovej výške 140-tisíc eur za rok. Dĺžka projektu môže byť do štyroch rokov. "Finančné prostriedky sa môžu využiť na mzdu nositeľa projektu, a na bežné náklady projektu,“ priblížila Majková.

Hodnotiť projekty budú nezávislí odborníci z radov expertov v danej oblasti a komisie, ktorých členovia sú z daného oddelenia vied. Hodnotiaci proces je založený na "peer review systéme", ktorý zaručuje nezaujaté odborné a kvalitné posudzovanie prihlášok.

Prihlášky môžu žiadatelia posielať poštou do 31. marca, vyhodnotenie v prvom kole sa uskutoční v apríli, druhé kolo v máji a júni. Definitívne výsledky a mená úspešných štipendistov budú známe 1. júla. Podrobné informácie sú uvedené na internetovej stránke programu www.stipendium.sav.sk.

Kritériá na štipendium sú presne dané – žiadateľ musí mať vek do 40 rokov, ukončené doktorandské štúdium a titul PhD., a tiež absolvovaný študijný alebo vedecký pobyt v zahraničí v trvaní aspoň dvoch rokov.

Navyše, podmienkou je, aby tento pobyt žiadateľ ukončil maximálne pred pol rokom alebo stále trvá. "Záujemca o projekt musí kontaktovať riaditeľa vybraného pracoviska a s ním dohodnúť celý postup," vysvetlila.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muž spadol zo steny Dvojitej veže

Muž spadol zo steny Dvojitej veže

DNES - 15:18Domáce

Muž utrpel následkom pádu z výšky zranenia nezlučiteľné so životom.

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

DNES - 13:50Domáce

Informovalo o tom mesto Košice na webovej stránke. Zároveň upozorňuje aj na extrémne vysoké teploty, ktoré môžu v Košiciach a okolí dosiahnuť 35 stupňov Celzia.

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

DNES - 12:35Domáce

Podľa ministra vnútra treba zistiť, či festival nemal byť ukončený skôr.

Na Slovensku je registrovaných 58 politických strán, ďalších 5 chce vzniknúť

Na Slovensku je registrovaných 58 politických strán, ďalších 5 chce vzniknúť

DNES - 10:33Domáce

Na Slovensku chce aktuálne vzniknúť päť nových politických strán.