Von der Leyenová: Cieľom sankcií sú strategické sektory ruskej ekonomiky
- 11:02 24.02.2022
- Brusel

Nové sankcie voči Rusku, ktoré sú pripravené na prijatie na štvrtkovom mimoriadnom summite EÚ, "oslabia hospodársku základňu Ruska a jeho schopnosť modernizácie", vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP.
Podľa jej vyjadrenia budú cieľom týchto „rozsiahlych“ sankcií „strategické sektory ruskej ekonomiky a zablokovanie ich prístupu ku kľúčovým technológiám a trhom“. Dodala, že sankčné opatrenia budú zahŕňať aj „zmrazenie ruských účtov v EÚ a zastavenie prístupu ruských bánk na európsky finančný trh“.
Prvé kolo sankcií bolo uvalené už v stredu, keď sa ruský prezident Vladimir Putin pripravoval na vpád. Nové reštrikcie budú koordinované s partnermi a spojencami EÚ. „Tieto sankcie sú navrhnuté tak, aby si vybrali ťažkú daň na záujmoch Kremľa a na jeho schopnosti financovať vojnu,“ dodala von der Leyenová.
Šéfka EK tvrdí, že Moskva svojou „inváziou na Ukrajinu“ prekročila pomyselnú hranicu, čím sa podľa skoršieho varovania Západu spustil proces uvaľovania prísnych sankcií.
Rusko sa podľa nej nezameriava len na Ukrajinu. „Cieľom je stabilita v Európe a celý medzinárodný mierový poriadok. Prezidenta Putina budeme za to brať na zodpovednosť,“ zakončila.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským
Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.

Izrael spustil počiatočné fázy novej operácie v Pásme Gazy
Izraelská armáda podnikla v Pásme Gazy počas piatku „rozsiahle údery“ v rámci „počiatočných fáz“ novej ofenzívy s cieľom dosiahnuť ciele vojny.

Pätica republikánov sa vzbúrila proti Trumpovmu zákonu „One Big, Beautiful Bill“
V americkej tlači tento návrh zákona volajú „One Big, Beautiful Bill“, čo je narážka na Trumpovo obvyklé vyjadrovanie.