• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
13°Bratislava

Ukrajinský parlament schválil výnimočný stav

  • 21:32 23.02.2022
  • Kyjev
Ukrajinský parlament schválil výnimočný stav

Ukrajinský parlament schválil v stredu v súvislosti s hrozbou útoku zo strany Ruska celoštátny výnimočný stav.

Platiť začne od polnoci zo stredy na štvrtok miestneho času (23.00 h SEČ) a potrvá 30 dní. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Parlament tak hlasovaním odobril dekrét ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, čím umožnil vyhlásenie výnimočného stavu. Za dekrét hlasovalo 335 poslancov, na schválenie bolo potrebných 226 hlasov.

Výnimočný stav umožňuje úradom obmedziť pohyb či zakázať demonštrácie „v záujme národnej bezpečnosti a verejného poriadku“ a prípadne zaviesť aj ďalšie reštrikcie.

Výnimočný stav bude od polnoci zavedený na celom území Ukrajiny okrem Doneckej a Luhanskej oblasti, v ktorých už platí od roku 2014.

Na Ukrajine je možné vyhlásiť výnimočný stav na 30 dní a v niektorých oblastiach až na 60 dní. Ak to bude potrebné, výnimočný stav môže neskôr o najviac 30 dní predĺžiť ukrajinský prezident, píše Ukrinform.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV

Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV

DNES - 18:58Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu zúčastní na inauguračnej omši novozvoleného pápeža Leva XIV spolu s mnohými ďalšími zahraničnými lídrami, uviedol Vatikán.

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom

DNES - 17:42Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že bude v pondelok telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine

DNES - 14:48Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori

DNES - 13:18Zahraničné

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským

DNES - 12:13Zahraničné

Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.