• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

Mimoparlamentné strany odsudzujú kroky Ruska, SNS konanie Putina chápe

  • 17:28 22.02.2022
  • Bratislava
Mimoparlamentné strany odsudzujú kroky Ruska, SNS konanie Putina chápe

Väčšina mimoparlamentných slovenských strán odsudzuje kroky Ruska voči Ukrajine. Zhodujú sa, že Rusko porušilo medzinárodné práva.

Naopak, mimoparlamentná SNS konanie ruského prezidenta Vladimira Putina chápe, pretože postupoval tak, aby ochránil životy a zdravie ruských občanov na ukrajinsko–ruskej hranici.

Predseda KDH Milan Majerský tvrdí, že kroky Ruska nepomáhajú konštruktívne diplomaticky vyriešiť situáciu, zvyšujú nenávisť a napätie. Útočia tiež na nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny, ktorá je suverénnym štátom. Vyhlásenie separatistických regiónov Doneckej a Luhanskej republiky za nezávislé štáty je podľa Majerského neakceptovateľné a ide o porušenie medzinárodného práva. „V tomto okamihu je kľúčové podniknúť principiálne a jasné kroky k tomu, aby sme primäli Rusko vrátiť sa k rokovaciemu stolu. Ten musí chrániť životy, tak Ukrajincov, ako aj Rusov, a medzinárodnú cestu mieru,“ poznamenal Majerský.

Aliancia uviedla, že Ruská federácia opakovane porušuje medzinárodné dohody a medzinárodné právo. Zmena hraníc suverénneho štátu je rovnako neakceptovateľná, ako požiadavky Ruska smerom k NATO, tvrdí. Konflikt je podľa Aliancie potrebné riešiť diplomatickou cestou. Jednotný a razantný postoj by mali mať aj slovenskí politici. Vyzýva preto tých, ktorí ukrajinsko-ruský konflikt použili na politický boj a podnecovanie nenávisti, aby s tými praktikami prestali.

Strana Spolu odmieta ruskú agresiu na Donbase a plne podporuje nezávislosť a teritoriálnu integritu Ukrajiny. Vyzýva vládu na podporu Ukrajiny, a to ďalšími dodávkami zdravotníckeho materiálu a, ak to bude potrebné, aj dodávkami munície a zbraní. „Obrana slobodnej a demokratickej Ukrajiny je strategickým záujmom SR,“ skonštatovalo Spolu. Tvrdí, že tí slovenskí politici, ktorí podporujú Putinove kroky na Ukrajine nerešpektujúce hranice ani medzinárodné zmluvy a dohody, „tancujú na hrane ústavy, podieľajú sa na rozklade slovenskej štátnosti a ohrozujú demokratickú a samostatnú budúcnosť našej krajiny“.

Občianska konzervatívna strana (OKS) odsudzuje eskalujúcu agresiu Ruska proti Ukrajine a „plne podporuje Ukrajinu a jej ľud zoči-voči tejto agresii“.

Konanie prezidenta Putina je priamo úmerné tlaku, ktorý vyvinula aj Slovenská republika umiestnením cudzích ozbrojených síl na svojom území,“ tvrdí SNS. Strana apeluje na dialóg svetových veľmocí. „Prezident Putin konal tak, aby ochránil životy a zdravie ruských občanov na ukrajinsko–ruskej hranici. Ak nedôjde k zmiereniu medzi USA a Ruskou federáciou, Európe hrozí katastrofa a zodpovednosť ponesú aj súčasní predstavitelia Slovenska. Prezidentovi Putinovi sa niet čo čudovať,“ doplnila SNS vo svojom stanovisku.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce

VČERA - 21:22Domáce

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť

VČERA - 21:16Domáce

Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny

VČERA - 21:15Domáce

Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.

Majerský: Verím, že Lev XIV. bude rovnako odvážny ako pápež František

Majerský: Verím, že Lev XIV. bude rovnako odvážny ako pápež František

VČERA - 21:11Domáce

Predseda opozičnej strany KDH Milan Majerský má radosť zo zvolenia nástupcu Svätého Petra a verí, že nový pápež Lev XIV. bude rovnako odvážny ako jeho predchodca.

SOI varuje: Na tento web si dajte pozor!

SOI varuje: Na tento web si dajte pozor!

VČERA - 20:34Domáce

Inšpekcia odporúča vyhnúť sa nákupu zájazdov na podozrivej webovej stránke.