• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
24°Bratislava

Volkswagen nepredpokladá, že sa problémy s nedostatkom čipov tento rok skončia

  • 16:28 06.02.2022
  • Wolfsburg
Volkswagen nepredpokladá, že sa problémy s nedostatkom čipov tento rok skončia

Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) neočakáva, že by sa problémy s globálnym nedostatkom polovodičov tento rok skončili, aj keď by sa podľa nej mali v druhej polovici roka zmierniť. Uviedol to člen predstavenstva a šéf zásobovania VW Murat Aksel pre časopis Automobilwoche.

Volatilita v dodávkach bude podľa neho pokračovať minimálne ešte v druhej polovici tohto roka.

Výrobcov áut na celom svete zasiahol nedostatok polovodičov spôsobený narušením dodávateľského reťazca na začiatku pandémie ochorenia COVID-19, ako aj prudko stúpajúcim dopytom po polovodičoch zo strany výrobcov spotrebnej elektroniky.

Aksel to označil za jasné štrukturálne problémy. Predpovedá tiež, že dopyt v automobilovom priemysle bude naďalej rásť. Automobilky však namiesto toho, aby sa pokúsili nárokovať si náhradu škody od dodávateľov za problémy s dodávkami, sa zamerali na úzku spoluprácu s nimi, aby si zabezpečili lepšiu dostupnosť.

Upozornil zároveň, že na spoľahlivejšiu prognózu je potrebné počkať si do roku 2023, keď sa zvýši výrobná kapacita v oblasti polovodičov.

Dcérska spoločnosť Volkswagenu, výrobca luxusných áut Porsche, v separátnom článku pre Automobilwoche uviedla, že aj napriek globálnemu nedostatku polovodičových čipov očakáva ďalší rekordný predaj tento rok.

Šéf predaja Detlev von Platen pritom poukázal na aktuálne objednávky, ktoré naznačujú, že rast predaja by tento rok mohol dosiahnuť podobne vysokú úroveň ako v roku 2021.

Predaj Porsche sa minulý rok zvýšil o 11 % na 301.915 áut. Pri rovnakom tempe rastu by tak odbyt automobilky mohol tento rok dosiahnuť viac ako 335.000 vozidiel.

Vysoký dopyt a problémy s dodávkami však viedli k dlhším dodacím lehotám, upozornil von Platen. „Čakacie lehoty môžu trvať niekoľko mesiacov, v niektorých prípadoch až rok,“ dodal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bývalý šéf Audi sa priznal k podvodom v emisnej kauze

Bývalý šéf Audi sa priznal k podvodom v emisnej kauze

11:17 16.05.2023Auto

Bývalý šéf automobilky Audi Rupert Stadler v utorok priznal vinu v emisnom škandále výmenou za podmienečný trest a pokutu vo výške 1,1 milióna eur.

Toyota vyrobila v novembri rekordný počet áut

Toyota vyrobila v novembri rekordný počet áut

11:46 26.12.2022Auto

Produkcia japonskej automobilky Toyota v domácich závodoch klesla v novembri o viac než 3 %, zahraničné závody však výrobu zvýšili a celkovú produkciu dostali na nový rekord.

Volkswagen chce rozšíriť výrobu svojej elektrickej dodávky ID.Buzz

Volkswagen chce rozšíriť výrobu svojej elektrickej dodávky ID.Buzz

13:07 25.09.2022Auto

Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) plánuje rozšíriť časť výroby svojej novej elektrickej dodávky ID.Buzz aj mimo hlavného závodu v meste Hannover.

Tesla chce v Texase postaviť lítiovú rafinériu

Tesla chce v Texase postaviť lítiovú rafinériu

16:06 11.09.2022Auto

Tesla chce vstúpiť do nového segmentu. Uvažuje totiž o výstavbe lítiovej rafinérie na pobreží Mexického zálivu v Texase.

Blume: Volkswagen urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá

Blume: Volkswagen urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá

16:27 01.09.2022Auto

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá, ale potrebuje nájsť ten správny "rytmus".