• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
19°Bratislava

Le Drian nateraz nevidí na ruskej strane zámer podniknúť inváziu na Ukrajinu

  • 13:40 02.02.2022
  • Paríž
Le Drian nateraz nevidí na ruskej strane zámer podniknúť inváziu na Ukrajinu

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian si myslí, že v tejto fáze nič nenasvedčuje tomu, že by Rusko chcelo skutočne spustiť útok voči Ukrajine.

O Le Drianovom vyhlásení v rozhovore pre televíziu France 2 informovala v stredu agentúra Reuters.

Le Drian v rozhovore označil celkovú situáciu za veľmi vážnu - pripomenul desaťtisíce ruských vojakov, ktorí sa sa nachádzajú v blízkosti ukrajinských hraníc, i fakt, že v blízkosti hraníc Ukrajiny sa očakávajú vojenské manévre za účasti ruských a bieloruských jednotiek.

Na základe toho sú tu - podľa Le Driana „všetky podmienky na inváziu“. Upozornil súčasne, že „k dnešnému dňu nemáme žiadne informácie o želaní“ ruského prezidenta Vladimira Putina začať ofenzívu voči Ukrajine.

Francúzsky minister tiež poznamenal, že prioritou by teraz mala byť práca na znižovaní napätia v regióne.

Vyjadril tiež názor, že počas posledného stretnutia politických poradcov krajín normandského formátu - Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka - sa „dosiahol mierny pokrok“, pričom dodal, že existuje potenciál pre úspešný vývoj.

Uviedol, že dohoda v záležitosti Ukrajiny je možná. „Podmienky sú známe, treba len politickú vôľu, aby sme sa vyhli najhoršiemu,“ konštatoval Le Drian.

Reuters poznamenal, že ruský prezident Vladimir Putin v utorok obvinil Západ, že zámerne vytvoril scenár, ktorý má Rusko vlákať do vojnového konfliktu, a ignoruje obavy Ruska o svoju bezpečnosť v súvislosti s Ukrajinou.

Rusko, ktoré neďaleko svojich hraníc s Ukrajinou zhromaždilo desaťtisíce vojakov, stále popiera tvrdenia, že má v pláne podniknúť inváziu na Ukrajinu.

Reuters pripomenul, že takmer osem rokov po tom, čo Rusko obsadilo Krym a podporilo separatistických bojovníkov v Donbase na východe Ukrajiny, sa Ukrajina, bývalá sovietska republika, stala ohniskom potenciálne najnebezpečnejšej konfrontácie medzi Východom a Západom od čias studenej vojny.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

DNES - 16:36Zahraničné

Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

DNES - 15:50Zahraničné

Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

DNES - 15:26Zahraničné

Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

Pápež Lev XIV. chce pokračovať v reformách svojho predchodcu Františka

Pápež Lev XIV. chce pokračovať v reformách svojho predchodcu Františka

DNES - 14:35Zahraničné

Pápež Lev XIV. predstavil v sobotu na audiencii s kardinálmi vo Vatikáne víziu svojho pontifikátu.

Ukrajina a jej spojenci navrhujú 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája

Ukrajina a jej spojenci navrhujú 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája

DNES - 13:46Zahraničné

Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.